Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'de gözler enkaz altında

16 Mayıs 2008 / 10:21
Tek çocuklu ailelerin gözü enkaz altında.

Çin'i vuran 7.9'luk deprem felaketinde en fazla hasarı alan ilk ve orta dereceli okullarda hayatını kaybeden çocuklar, Pekin'in tek çocuk politikasına uyan ailelerin geleceğini kararttı. Depremde sağ kalan ailelerin gözü enkaz altından çıkarılan bedenlerde.

7,9'luk depremin ardından 20 binden fazla kişinin öldüğü, 100 binden fazla kişinin de enkaz altında olduğu belirtilen Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Juyuan'da çöken okulda çocuklarını kaybeden aileler perişan oldu. Merkez üssü Sichuan eyaleti olan depremde başta okullar olmak üzere pekçok kamu binasının zarar görmesi, kamu ihalelerinde dönen rüşvet skandalları ve yetersiz malzemeyle yapılan devlet binalarına ilişkin iddiaları yeniden alevlendirirken, halk felakette kaybettiği çocuklarının yasını tutuyor.

DERS SAATİNDE VURDU

Hızlı nüfus artışının önüne geçmek için Pekin yönetiminin kabul ettiği tek çocuk politikası, yaşanan felaketin etkilerini bir kat daha arttırdı. Ders saatine denk gelen deprem sırasında yıkılan binalarda yaşamını yitiren öğrenciler, Çin'deki pekçok ailenin tek çocuklarıydı. On binlerce kişinin öldüğü felakette Juyuan Lisesi'nde de 900 öğrenci enkaz altında kalmıştı. Kurtarma görevlilerinin 20'den az öğrenciyi sağ çıkarabildiği okul enkazı başında bekleyen ailelerin umutları da tükenmeye başladı. Kimi ölen çocuğunun battaniyeye sardığı cesedi başında hıçkıra hıçkıra ağlarken, kimileri cansız bedenlerini son kez seviyor.

68 SAAT SONRA KURTULDU

Acıya dayanamayan bazıları ise sinir krizleri geçiriyor. Sichuan eyaletinde okul çağındaki 12 milyon çocuğun 150 bini depremin merkez üssünde yaşıyordu. Bölgedeki Beichuan kasabasında çöken okulda da bin kişinin enkaz altında kaldığı bildiriliyor. Hanwang beldesinde çöken iki okulda da çoğu çocuk 200 kişinin hayatından endişe ediliyor. Çingçuan ilçesinde Muyu Ortaokulunda göçük altında kalan öğrencilerden 270'inin öldüğü kesinleşti. 857 öğrenci bulunan okuldan deprem sırasında 139 öğrenci kaçmayı başardı. Çalışmalarını halen sürdüren 600 kişilik kurtarma ekibi şu ana kadar 84 öğrenciyi kurtardı. Bu arada, dün yıkılan okul binasının enkazından bir çocuk kurtarıldı. Depremin merkez üssü Sichuan eyaletindeki Yingşiu kentinde, yıkılan okul binasının enkazından 11 yaşındaki bir kız çocuğunun

68 saat sonra kurtarıldığı bildirildi.

BARAJ TEHDİDİ VAR

Çinli yetkililer, ülkenin güneybatısını vuran şiddetli depremin ardından 5 bölge ve özerk belediyede 400'den fazla su toplama alanı ve barajda güvenlik riski tespit etti. Çin devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu, 5 bölgede 391 su toplama alanında durumun tehlikeli olduğunu bildirdi. Depremde zarar gören Zipingpu Barajı'nın yıkılması halinde, Dujiangyan bölgesinde 600 bin kişinin sel tehlikesi altında kalacağı vurgulanıyor.

Bacaklarını feda etti

Çin'i vuran deprem, büyük bir trajediyi beraberinde getirdi. Şiddetli sarsıntı yüzlerce masum Çinli çocuğu, depreme karşı dayanıksız beton yığını okullarda yakaladı. 800 kadar öğrencinin deprem sırasında içinde bulunduğu okullardan birisi de, Hanwang'daki Dongqi Orta Okulu. Burada enkaz altında kalan Çinli genç kız Yang Liu'nun bacakları beton bloklara sıkışmış durumdaydı. Yang Liu'nun bacakları 20 dakika süren bir operasyonun ardından kesildi.

Doktorlar, Yang'ı enkazdan kurtarmayı başardıklarını, ancak genç kızın sağlık durumunun hâlâ kritik noktada olduğunu söyledi. Bölgedeki Wang Jue isimli bir fotomuhabir, Yang'ı çektiği kareleri, çalıştığı kuruma geçmeden önce, genç kızın annesini de yanına alarak hastaneye koşmuştu. Bu sayede doktorlar fotoğrafları incelemiş ve genç kızın göçük altından kurtarılabilmesi için bacaklarının kesilmesine karar vermişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri