Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'de işsizlik korkunç boyuta ulaştı

20 Kasım 2008 / 17:14
Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Veymin, Çin'deki istihdam tablosunun “korkunç boyutarda olduğunu" söyledi.
Çinli bakan Pekin;de düzenlenen basın toplantısında, “iş konusundaki huzursuzluğun bakanlığının öncelikli konusu olduğunu ifade ederek, küresel düzlemde durumun geçen ay istihdam alanına, özellikle de emek yoğun küçük işletmelere yönelik baskısının arttığını belirtti.

Çinli Bakan, küresel finansal krizden dolayı çok sayıda işletmenin kapanmak veya üretimine ara vermek zorunda kaldığına işaret etti.

Bakan Yin, istihdam konusundaki zorlukların gelecek yılın ilk çeyreğinde de sürmesinin beklendiğini ve hükümetin iç talebi genişletme önlemlerinin sonuçlarını vermesiyle birlikte ikinci çeyrekten itibaren düzelme yaşanacağını ileri sürdü.

Zor günler yaşadıkları için işten çıkarma yoluna giden işletmelere yardım edeceklerini ve işten çıkarılmak zorunda kalınan işçilerin ücretlerini almalarının güvence altına alınacağını kaydetti. Hükümetin işletmelere işçilerle olan tartışmalarda “iletişim ve diyalog" tavsiye ettiğini söyleyen Yin, anlaşmazlıkların en az yarısının taban örgütlerindeki tartışmalar yoluyla çözülmeye çalışıldığını anlattı.

Bakanlığın verilerine göre Ocak ve Ekim ayları arasında işsizlik oranının yüzde 4 olduğunu belirten Yin, hükümetin hedefinin yılın sonunda bu oranı yüzde 4,5 civarında tutmak olduğunu kaydetti.

Resmi Şinhua haber ajansının haberinde, “her şeye rağmen, gerçek tablo istatistiklerden daha kötü olabilir" ifadesine yer verildi.

Çin'de kayıtlı işsizlik oranı saptanırken, şehirlerde işçi olarak çalışan yaklaşık 200 milyon köylü vatandaş hesaba katılmıyor. Ne var ki, krizin ilk kurbanları, genellikle finans krizinden en fazla etkilenen emek yoğun işletmelerde çalışan köy kökenli işçiler oldu. İşletmelerin aldığı siparişlerdeki düşüşler nedeniyle çok sayıda köy kökenli işçi, memleketlerine geri dönmek zorunda kaldı.

Bakan Yin, şu ana kadar henüz geniş çaplı işçi çıkarma yapılmamasına rağmen, köylerine dönen vatandaşların sayısının adım adım arttığına dikkati çekti.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri