Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'deki depremde kayıplar artıyor

13 Mayıs 2008 / 06:05
Yaklaşık 7500 kişi hayatını kaybetti.

Çin'deki depremde önce hastane ve okullar çöktü

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, büyük bir acı yaşıyor. Ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 7 bin 500 kişi hayatını kaybetti. 2 dakika süren sarsıntıda önce hastane, okul ve fabrikalar çöktü.

Felakete sınıfta yakalanan yüzlerce öğrenci enkaz altında kaldı. Beichuan Qiang şehrindeki binaların yüzde sekseni yıkılırken, bölgedeki ulaşım hatları büyük hasar gördü. Gazeteciler ve yardım ekipleri, depremin merkez üssü olan 111 bin nüfuslu Wenchuan kasabasına ulaşmaya çalışıyor. Felaketin ardından 'Turks in China' adıyla bir grup oluşturan Çin'de yaşayan Türkler, kan bağışına hazır olduklarını duyurdu.

Çin'in güneybatısında, okulların ve işyerlerinin dolu olduğu gündüz saatlerinde meydana gelen 7,8 çok büyüklüğündeki depremde, en az 6 yerleşim bölgesindeki hastane, okul, yurt ve fabrika binaları yıkıldı, ilk belirlemelere göre binlerce kişi hayatını kaybetti. Depremin merkez üssünün bulunduğu Sichuan eyaletindeki yerleşim bölgelerinde 8 okul binasının sarsıntı nedeniyle çöktüğü, yüzlerce çocuk ve öğretmenin enkaz altında kaldığı bildiriliyor. Eyaletteki Shifang kentinde bulunan 2 kimya tesisinin çökmesi sonucu, yüzlerce kişinin yıkıntıların altında kaldığı, yıkılan tesislerden, 80 tondan fazla sıvı amonyağın sızdığı bildirildi. Yetkililer, ölü sayısının hızla artmasından endişe edildiğini, askerler ve kurtarma ekiplerinin, depremden en çok etkilenen bölgelere ulaşmaya çalıştığını kaydetti. Ancak toprak kayması nedeniyle bazı bölgelere ekiplerin ulaşamadığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao, depremle ilgili olarak ne gerekiyorsa yapılması emrini verdi. Wen, depremin ardından olay yerine giderken, güvenlik nedeniyle Chengdu havaalanı geçici olarak trafiğe kapatıldı. Çin'deki Türkler de oluşturdukları 'Turks in China' grubuyla, deprem sebebiyle ihtiyaç olması durumunda üyelerinin kan bağışına hazır olduğunu duyurdu.

Depremin merkezine 1.500 kilometre uzaklıktaki Pekin'de ise binalar 2 dakika boyunca sarsıldı. Pekin ve depremin merkezine yakın bölgelerde halk geceyi caddelerde geçirdi. Şiddetli deprem, başkent Pekin ve finans merkezi Şanghay kentlerinin yanı sıra Tayland'ın başkenti Bangkok, Vietnam'ın başkenti Hanoi ve Tayvan'da da hissedildi. Depremin etkisiyle Bangkok'ta ilk sarsıntının hissedilmesinden sonra yüksek binaların 7 dakika sallandığı belirtildi. 1976'da kuzeydoğudaki Tangshan kentinde meydana gelen 8,2 büyüklüğündeki deprem, Çin'in en ölümcül sarsıntısı olarak tarihe geçmiş, 240 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Büyüklük 7,8, can kaybı 7 bin 500

Çin'deki deprem, başkent Pekin ve finans merkezi Şanghay'ın yanı sıra Tayland, Vietnam ve Tayvan'da da hissedildi. Yaklaşık 7 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği 7,8 büyüklüğündeki felaket, Çin tarihinin en büyük ikinci depremi. 1976'da yaşanan 8,2 büyüklüğündeki sarsıntıda 240 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Zaman - Osman Erol

Bu haber toplam 1380 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri