Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'deki katliamın korkunç nedeni

06.07.2009 19:49
Uygurların katledilmesinin arkasında Çin medyasının iğrenç provokasyonu çıktı. Bakın olayların aslı neymiş?..
Anasol-D Hükümeti döneminde Türk Cumhuriyetleri ile İlişkilerden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ahad Andican, Urumçi'de yaşanan olayların perde arkasındaki gerçekleri açıkladı. 24 TV'ye telefonla bağlanan Eski Bakan Andican, dün akşam Urumçi bölgesinde patlak veren ve Çinli güvenlik güçlerinin 140 Uygurluyu öldürdüğü olayların perde arkasındaki provokasyonu anlattı.

GAZETENİN YALAN HABERİ FABRİKAYI KARIŞTIRDI

Andican'ın aktardığı bilgilere göre Çin'de Uygur Türkleri'nin katledildiği olayların başlancıgı şöyle. "28 Haziran'da bir Çin gazetesi 6 Uygur genci 2 Çinli kadına tecavüz etti diye yalan haber yapınca, Hong Kong'a yakın bir eyaletteki oyuncak fabrikasındaki Çinli işçilerle Uygur işçiler arasında çatışma çıkıyor. 2 Uygur gencinin öldürüldüğü olaylardan sonra büyük bir bölümü Çin Devleti'ne ait olan fabrika yönetimi, olayı Çinliler çıkarmasına rağmen, ayrımcılık yaparak 600 Uygur işçisini işten çıkarıyor. İşten çıkarılan Uygur işçiler konuyla ilgili Urumçu'deki ailelerine bilgi aktarınca, bu durumu protesto etmek isteyen Uygurlar bir yürüyüş düzenliyor. Birkaç bin Uygur Türk'ü gösteri yürüyüşüne başlayınca, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na ait içindeki tankların da olduğu askeri konvoyun hızla Urumçi'ye giriyor ve 4-5 saat devam eden çatışmalardan sonra 140 kişi öldürülüp ve 900 yakın insan da yaralanıyor..."

ORTADA ETNİK ÇATIŞMA FALAN YOK

Olayı bu şekilde özetleyen eski Bakan Andican, "Burada bir etnik çatışma yok. Çin resmi askeri teşkilatlarının göstericiler üzerine ateş açması ve onları öldürmesi var. Urumçi'deki olayda iki etnik grubun çatışması söz konusu değil. Asıl etnik çatışma bir hafta önce Hong Kong'a yakın bir eyalette meydana geliyor. Arada yaklaşık 7 bin kilometre mesafe var." dedi.

ÖLENLERİN MİLLETLERİNE BAKIN!

Dünya ve bazı Türk haber ajanslarının aktardığı gibi Urumçi'de çıkan olayların etnik bir çatışma olmadığını ve ama böyle bir çalışma olduğunun altını çizen Andican, ölenlerin milletlerine dikkat çekti: "Çin resmi haber ajansı ölenlerin kim oldukları ve ne şekilde öldükleri konusunda bir açıklama yapmıyor. Yani ölenlerin içinde Han grubu Çinliler yok. Uygurlu Çinliler yok. Ölenlerin ve yakalananların tamamı Uygur Türkü. Şu anda Çin yönetimi ele başı iddiasıyla 90 küsur kişiyi arıyor. Onlar da Uygur Türkü
Bu haber toplam 3464 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri