Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'den kanser ithal ediyoruz

20 Aralık 2008 / 15:40
Çin'den getirilen otomobil ve yedek parçalarında maliyeti düşürmek için kullanılan asbest, sağlığı tehdit ediyor.
Çoğunlukla Çin'den getirilen otomobil ve yedek parçalarında maliyeti düşürmek adına kullanılan asbest, eritilerek kullanılan hurda parçalar gibi kalitesiz ve standart dışı ürünlerin, kanserojen etki yarattığı ve sağlığı tehdit ettiği bildirildi.

Konuya ilişkin bilgi veren Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, son yıllarda hemen her sektörde boy gösteren kalitesi düşük ama ucuz Çin ürünlerinin, otomotiv endüstrisinde de bulunduğuna dikkat çekti.

Ucuz olduğu için rağbet gören Çin otomobillerinin ve yedek parçalarının, bazı tehlikeleri de bulunduğuna işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

"Şu an gelişmekte olan Çin otomobil endüstrisinde, henüz standartlar tam oturmamış durumda. Yani Çinliler dayanıksız ve insan sağlığına aykırı ham maddeden üretilen otomobiller ve yedek parçalarla, kendi kendilerini öldürüyorlar. Çin markalarının Avrupa düzeyine gelmesi için 5-10 yıl geçmesi lazım. Tabii ki bu, Çin topraklarında üretilen her otomobilin ya da yedek parçanın kalitesiz olduğu anlamına da gelmez. Örneğin, Mercedes firmasının da Çin'de fabrikası var. Mercedes örneğindeki gibi bir yüksek standart ve kalite zorlaması olmayınca, genellikle kötü ve kalitesiz ürünler üretiliyor."

"Yasak Madde Abdest Kullanılıyor"
Çin markalarının, ucuza üretim yapmak için kullandıkları ham maddelerin ve malzemelerin insan sağlığına ve uluslararası standartlara uygunluğuna dikkat etmediklerini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

"Örneğin, genellikle otomobillerin fren balatalarında kullanılan asbest maddesinin, kanserojen olduğu gerekçesiyle batı ülkelerinde kullanımı artık yasak. Ancak, Çin'de üretilen otomobil ve yedek parçalarında maliyeti düşürmek adına asbest kullanılıyor. "

Sahte Ürünlere Dikkat
Aydın, bir diğer tehlikenin de "sahte ürünler" olduğuna dikkati çekerek, "Emsallerinden daha ucuza satılan Çin üretimi parçalar, kaliteli ürünlerin kutularının birebir taklidi olan kutulara konulup satılarak, tüketici mağdur ediliyor" dedi.

Bir yağ filtresinin Çin'de üretilip, Türkiye'de satılan iyi bir markanın bire bir kopyası olan bir kutuda satılabildiğini ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

"Söz konusu sahte ürünleri tüketicinin ayırt etmesi çok zor. Otomobili yetkili servise götürmek bir çözüm, ama yetkili servisteki parçanın orijinal olma garantisi de yok. Çünkü yetkili servisler dahi sahte parçaları ayırt edemeyebiliyor. Ama en azından, yetkili serviste takılırsa, 6 ay içinde takılan parçanın değiştirme garantisi var."
Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri