Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cindoruk'un Balyoz Yorumu

23.02.2010 15:45
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Orgeneralleri, generalleri karakola çekmekle buradan çözüm çıkmaz." dedi.

İzmir Hilton Otel'de düzenlenen, "Neden ve Nasıl Yeni Bir Anayasa?" konulu panele katılan Cindoruk, "Balyoz" darbe planıyla ilgili operasyonda olarak gözaltına alınan generallere destek verdi.

DP Genel Başkanı Cindoruk ile Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Batum, moderatörlüğünü İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı Necip Kalkan'ın yaptığı panelde konuştu.

Cindoruk, gündemin sıcak maddesi olan üst düzey komutanlarla savcı ve hakimlere yönelik operasyonlara değinerek, "Anayasa'nın Türkiye için ne kadar önemli olduğu, son günlerin olaylarıyla ortaya çıkıyor. Çözüm, ancak uzlaşma iradesinden ortaya çıkar. Siz bir çözüm arıyorsanız, bazı şeylere dikkat edeceksiniz. Bir abi gibi söylüyorum, demokratik rejimi incitmeden, sıkıntıya sokmadan çözümler ortaya çıkarmalıyız. Yaraları arttırarak tedavi olmaz, iyileştirerek olur. Siz o kadar önemli bir hadiseyi, çok önemsiz gibi görebilirsiniz. Özel yetkili savcı, yargıç ne demek? 15. madde dururken 5271 sayılı kanunu çıkaramazsınız. Özel yetkili hakim, ancak olağanüstü halde uygulanır. Bütün savcılarımız yetkilidir, yeteneklidir." şeklinde konuştu.

Hüsamettin Cindoruk, bir dönem terörle mücadele eden generallerin, bugün Terörle Mücadele polisinin elinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Mahkeme, hakim ve savcı, bir iktidarı ayakta tutmaya yetmez. Halkın oyu lazım. Sabah bakkala ekmek almaya gittiğinizde huzur içinde olmalısınız. Televizyonlar mahkemeden, darbeden söz ediyorsa halk nasıl mutlu olur? Ekonomi nasıl düzelir? İktidar, bu kaostan tek başına çıkamaz. Referandum da çözüm olamaz. HSYK oturduğu yerde oturuyor, onu ayağa kaldırıyorsunuz, Yargıtay Genel Kurulu'nu ayağa kaldırıyorsunuz, Danıştay, üniversiteler devreye giriyor. Sabah uyandığımızda kem sözler değil, güzel sözler duymak istiyoruz. İstiyoruz ki Türkiye'de kavgasız, gürültüsüz, temsilde adalete dayalı bir seçim olsun. Hukuku, hakkı öne çıkaran bir sivil hareket ortaya çıkıyor. Biz darbe istemiyoruz. Darbe yapmak isteyenin de, buna teşebbüs edenin de karşısındayız. Bizim başımıza geldi. Darbe yapılan hiçbir olayda benim menfaatim olmadı. Darbe sözcüğünün arkasında düşünce üreten, darbe yapma ihtimali kalmamış emekli subayları Silivri kampüsüne tıkan bir yol demokratik değildir. Bizim başımıza gelenler onların başına gelmesin diye yardıma hazırız. Bizim fikirlerimizden, Demirel'in tecrübesinden yararlanmak istiyorsanız yardıma hazırız."

Bu haber toplam 982 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri