Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halktan Korkan Siyasetçi

26.05.2010 13:17
"12 Eylül'de yapılacak referandumda da hayır oyu kullanacağım. Halk oylamasından tedirginiz. "

DP Genel Başkanı Cindoruk ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal, ortak basın toplantısı düzenleyerek, Anayasa değişikliğinin içeriğini halka anlatacaklarını ifade etti. Toplantıda BCP Genel Başkanı Soysal Anayasa değişikliğinin devletin yapısını değiştirici tema olarak gördüklerini söyleyerek, "Siyasi yelpazenin değişik kesimlerinde yer alan cumhuriyetçi partiler olarak iktidar partisinin Anayasa değişikliğine gitmesinde başkanlık sistemine geçme niyeti yatmaktadır. Eğer referandumda 'evet' oyu çıkarsa genel seçimlerde de bunun olacağından endişe ediyoruz." diye konuştu.

DP Genel Başkanı Cindoruk da referandumda 'hayır' oyu kullanacağını ifade ederek, "1982 ve 1991 yılında yapılan referandumlarda hayır oyu kullandım. 12 Eylül'de yapılacak referandumda da hayır oyu kullanacağım. Neden geçici maddelerin tümünü kaldırmıyorlar. Halk oylamasından tedirginiz. Her şeyi Anayasa Mahkemesi'nden bekleyen siyasi bir anlayış olmamalı. Bu anayasa paketinin durdurulması için gayret göstermeliyiz. Anayasa değişiklik paketini halka anlatmalıyız. 4 aylık süre su gibi akar geçer ve 12 Eylül gelmiş olur."

Öte yandan Cindoruk, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olmasıyla ilgili soruya, "Şapkasını beğenmedim. Kendisine yeni bir şapka hediye edeceğim." cevabını verdi. '12 Haziran'da yapılacak olan DP kurultayının tarihinin neden değiştiği' sorusuna ise Cindoruk şu cevabı verdi:" Tüzük değişikliği ve spor salonun dolu olması nedeniyle kurultayı 15 Haziran tarihine erteledik."

Bu haber toplam 1224 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri