Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'e yeni soluk geliyor

24 Eylül 2008 / 10:44
Kalitesiz Ürünlerle Orta Asya Pazarında Prestij Kaybına Uğrayan Çin, Kaliteli Yeni Ürün İhracatıyla Bu İmajı Yok Etmeyi Hedefliyor.
Kalitesiz ürünlerle Orta Asya pazarında prestij kaybına uğrayan Çin, kaliteli yeni ürün ihracatıyla bu imajı yok etmeyi hedefliyor.

Bunun için bütün Orta Asya ülkeleri ile sınırı olan tek devlet konumundaki Özbekistan ile yakın temasa geçen Çin, bölgede yeni bir imaj arayışında. Bu amaçla başkent Taşkent'te Çin ve Özbekistan'dan katılımın olduğu "İki Taraflı Kaliteli ve Çevreci İnşaat Ürünlerini Geliştirme Forumu" düzenlendi.

İki ülkeden çok sayıda firma ve ilgili birim temsilcilerinin katıldığı forumda, Çin'in bundan böyle Özbekistan pazarına ihraç edeceği ürünlerin kaliteliği ve çevreye duyarlığı konusu üzerinde duruldu.

Bu açılımın iki ülke ilişkilerinin devamlılığı ve gelişmesi adına ayrı bir önem taşıdığını dile getiren ilgililer, ticari ilişkilerde sağlanacak ürün güvenirliğinin işbirliğinin geliştirilmesinde önemli zemin oluşturacağına dikkat çekti.

Bu arada iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılım ilk sekiz aylık dönemde 700 milyon doları aştı. Bu rakamın yılsonu itibariyle bir milyarı bulacağı belirtiliyor.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri