Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'in askeri gücü alarm seviyesinde

23 Ocak 2009 / 18:55
Japonya'da yayımlanan The Asahi Shimbun gazetesinin başyazısında "Çin'in askeri gücünün alarm seviyesine ulaştığı" ileri sürüldü.
Çin Devlet Konseyi tarafından salı günü açıklanan ve "Beyaz Kitap" olarak adlandırılan "Çin Savunması-2008" başlıklı broşürün değerlendirildiği başyazıda, Çin'in savunma harcamalarının 2008 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 19.6 arttığına işaret edildi. Benzer bir "Beyaz Kitap"ın bundan önce 2006'da yayımlandığı hatırlatılan yazıda, savunma harcamalarının detaylandırılmadığı ve şeffaf olmadığı öne sürüldü.

Çin'in Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Anlaşmasını desteklediğini açıkça ifade etmesinin önemine vurgu yapılan yazıda, Çin yönetiminin söz konusu anlaşmayı desteklediğini açıklayan ABD Başkanı Barack Obama ile işbirliğine girmesi ve yakın ilişkide bulunduğu Pakistan, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere baskı yapması istendi.

"Beyaz Kitap"ta Çin'in ABD ve Japonya ile ilişkilerindeki temel meselelerden olan Tayvan sorunuyla ilgili olarak, adadaki son seçim sonuçlarıyla bağlantılı olarak "Tayvan Boğazı'nda olumlu gelişmeler meydana geldiği" değerlendirmesi yapıldığına işaret edilen yazıda, Çin'in Tayvan'daki gelişmelere yanıt verecek askeri gücünden bahsedilmemesi "hayal kırıcı" olarak değerlendirildi.

Yazıda, Çin'in açıkladığı "Beyaz Kitap"ta balistik füze taşıyan nükleer deniz altı ve uçak gemisi yapımı planına değinilmemesine de dikkat çekildi.

Çin makamları son "Beyaz Kitap"ta, 2008 yılı için yapılan savunma harcamalarının 417 bin 769 yüen (yaklaşık 61 milyar ABD Doları) olduğunu açıkladı.

Çin'in 2007'deki savunma harcamalarının 355 milyar 400 milyon yüen olduğu ve ABD'ninkinin yalnızca yüzde 7.51'ine eşit olan bu harcamaların üçte ikisiyle ordunun günlük ihtiyaçlarının karşılandığı ifade edilen "Beyaz Kitap"ta, bütçede 2008'de artan miktarın ordu mensuplarının maaş düzeyini yükseltmek, mal fiyatlarındaki artışı dengelemek ve ordudaki bilişim inşasını sürdürmek için ayrıldığı belirtildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun bütün kuvvetleri hakkında kapsamlı bilgi verilen "Beyaz Kitap"ta ilk kez kara, deniz ve hava kuvvetleri ile stratejik füze birlikleri için ayrı bölümler yer aldı. Özellikle İkinci Topçu Gücü adı verilen stratejik füze birliklerinin görevinin ilk kez ayrıntılı biçimde anlatıldığı "Beyaz Kitap"ta, bu birliklerin nükleer silahı ilk kullanan taraf olmama şeklinde devlet tarafından belirlenen politikaya ve ülkeyi savunmayı amaçlayan nükleer stratejiye bağlı kalacağı, sahip oldukları nükleer silahların olağanüstü bir durum söz konusu olmadıkça hiçbir ülkeyi hedef almayacağı kaydedildi.

"Beyaz Kitap"ta, "Tayvan'ın ve Tibet'in bağımsızlığı"nı isteyen bölücü güçlerle "Doğu Türkistan" bölücü güçlerinin Çin'in ulusal güvenliğinin başlıca tehditleri olduğu değerlendirmesi yapıldı.


aa

Kaynak:
Bu haber toplam 8056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri