Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'in Doğu Türkistan’a Zulmü

24 Haziran 2008 / 13:24
Çin, Aksu şehrinde bir Uygur camisini yıktığı bildirildi.
Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın batı bölgesinde, bir caminin 2008 Çin Olimpiyatları için destek pankartları asmadığı için yetkiler tarafından yıkıldığı bildirildi. Reuters’in Doğu Türkistan’ın sürgündeki insanlarının oluşturduğu Dünya Uygur Birliği’ne dayandırdığı haberde, yıkılan cami Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinde yer alıyordu.

İşgal altındaki Doğu Türkistan (Sincan) hükümet yetkilileri ise yorum yapmaktan kaçındı. Dünya Uygur Birliği sözcüsü Dilkat Rakit şöyle konuştu: “Çin Doğu Türkistan’daki camilere baskı uyguluyor. Nedeniyse Uygurları Olimpiyat oyunlarına desteğe ikna etmek. Uygurlar buna karşı çıkıyor”.

Pekin, Bush’un pelesengi “terörle savaş”a sığınarak, Doğu Türkistan’da bağımsız bir Türk devleti kurmak için el-Kaide’nin çalıştığını iddia ediyor. Petrol zengini işgal altındaki Doğu Türkistan’daki 8 milyon Uygur Türkü, Çin’in ekonomik ve kültürel zorbalığı altında zor günler geçiriyor.

Dilkat Rakit, 1998’de yenilenen caminin, onarımının yasal olmadığı, Kuran’ı Kerim’in kopyalarını bulundurduğu ve ibadetler nedeniyle yıkıldığını söyledi. Rakit şöyle konuştu: “Camideki tüm Kuran’lara el konuldu ve onlarca Uygur tutuklanarak ağır işkenceler gördü.”

2008 Protestolar Olimpiyatı meşalesi, geçtiğimiz hafta Doğu Türkistan’dan ağır güvenlik önlemleri altında geçmişti. Halkın izlemesine izin verilmezken, basın mensuplarının da görüntü almaları yasaklanmıştı.

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri