Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çinin Kuzeyi Sallandı

10 Haziran 2008 / 11:14
Çin'in kuzeyindeki İç Moğolistan özerk bölgesinde 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Temmuz'dan itibaren trafik sigortasında yeni bir dönem başlıyor ve artık serbest tarifeye geçiliyor. Bu her sigorta şirketi istediği fiyatı uygulayacak anlamına geliyor. İstanbulda sigorta poliçeleri en az yüzde 30 zamlanacak. Taksiciler ise yandılar. Çünkü yüzde 150'lere varan fiyat artışları olacak.

Bugüne kadar vatandaş devlet tarafından korunuyordu. Ama artık sigorta şirketlerinin insafına bırakıldı. Zorunlu sigorta poliçelerinin bedelini artık firmalar kendileri belirleyecek. Araç sahipleri bir anda yüzde 40'ları bulan zamlarla karşı karşıya kalacak.

SİGORTACININ İNSAFINA KALDIK

Bugüne kadar zorunlu trafik sigortasında sigortanın teminatlarını da, primlerini de Hazine Müsteşarlığı belirler; sigorta şirketlerine, "trafik sigortasını bu fiyattan satacaksınız" diye deklere ederdi. O yüzden Türkiye'nin bir ucundaki Edirne'de de, diğer ucundaki Ağrı'da da trafik sigortasına ödenen prim aynıydı. Ama artık serbest düzen var. İstanbul'da farklı, Ağrı'da farklı fiyatlar ortaya çıkacak.

İstanbul da primler yüzde 38 artıyor

1 Temmuz'dan itibaren sigorta şirketlerinin zorlu sigorta fiyatlarına okkalı zamlar yapması bekleniyor. Özellikle büyük kentlerdeki araç sahipleri yanacak. Çünkü İstanbul için planlanan zam yüzde 38.

TAKSİCİLER YANDI

Taksileri ise hiç sormayın. Onlar için belirlenen zam oranı yüzde 140 civarında. Buna karşılık Anadolu'da ise sigorta primlerinde düşüş olacak.

Bugüne kadar düzenlemeden habersiz olan araç sahipleri yüksek fiyatlarla karşılaşınca büyük şok yaşayacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri