Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'in unu da zehirli çıktı

04 Aralık 2008 / 13:21
Çin'den Kırgızistan'a getirilen 116 ton unun zehirli olduğu iddia ediliyor
Kırgızistan'ın muhalif "Yeşil Kırgızistan" partisi Çin'den getirilen ve hala ambarda bekletilen unda zehirli madde olduğunu öne sürdü. Kırgız hükümeti unun kontrol edilmesi Almanya ve Bulgaristan'daki laboratuarlara göndermişti. Hükümet yetkilileri inceleme sonuçlarının resmi olarak açıklanmazken, muhalefet partisi laboratuar sonuçlarını kaynak göstererek, 1 kilo unda 0,1 miligram melamin maddesi bulunduğunu açıkladı. Ayrıca undan melaminden başka zararlı maddelerin de bulunduğu kaydedildi.

Kırgızistan'a Eylül ayında getirilen unu inceleyen Rus uzmanlar ise Çin ununda 8 farklı zararlı madde bulunduğunu açıklamışlardı. Kırgızistan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Çin'den getirilen unda zararlı maddelerin olduğunu onaylarken, hükümet bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Çin'de geçtiğimiz aylarda bebek gıdaları ve süt ürünlerinde bulunan melamin maddesinden dolayı binlerce çocuk zehirlenerek hastanelik olmuştu. Çin'de büyük skandal olan melamin soruşturması neticesinde gıda firmalarının protein azlığını ortadan kaldırmak için bu maddeyi kullandıkları ortaya çıkmıştı.
Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri