Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'in Uygurlu Müslümanlara Zulmü

29 Eylül 2008 / 11:04
Ramazan, Çin'deki Müslüman Uygurlar için aynı zamanda korku anlamına geliyor.
Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslümanlar, mübarek Ramazan ayında Pekin hükümetinin kendilerine olan baskılarının 'tahammül edilemez' derecede arttığını bildirdi.

Bölgede yaşayan Müslümanlar, Ramazan'ın başlamasıyla birlikte yetkililerin sakallı kişileri traş olmaya zorladığını söyledi. Amerikan AP ajansına konuşan Arem isimli bir Çinli, öfkeyle "Eğer traş olmasaydım, bir polis gelip beni uyaracaktı. Eğer konuşsaydım, tutuklanmış olabilirdim" dedi.

Ramazan, dünyanın her yerinde Müslümanlar için dua, ibadet ve mutluluk ayı iken, Çin'deki Müslüman Uygurlar için aynı zamanda korku anlamına geliyor. Sincan'da yaşayan Müslümanlar, bu ayın gelmesiyle Çin hükümetinin "garez köpürmesiyle" karşılaştıklarını, kısıtlamaların arttığını, Sünni ve Şii etkilerinin görüldüğü İslami yaşam tarzlarını hafifletmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Yingmaili'ye bağlı Xayar yerleşim biriminde, hükümet görevlilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin oruç tutmasına izin verilmiyor. Camilerin, sesli veya görüntülü herhangi bir Ramazan etkinliği yapması yasak. Toplum içinde İslami propagandaya izin verilmiyor. Camilerdeki teftişler özellikle bu ayda artıyor. Restoranların gün boyu açık olması isteniyor. Hükümetin belirlediği tur şirketi haricinde Mekke'ye hac için gitmek yasadışı olarak gösteriliyor.

ABD'nin California eyaletindeki Pacific Basin Enstitüsü'nde Uygur uzmanı olan Dru Gladney, Sincan'daki baskıların geçtiğimiz yıllara oranla giderek arttığını belirtti. Çok sayıda kanunun uzun süreden beri yürürlükte olduğuna değinen Gladney, ancak aralarından bazılarının özellikle seçilerek uygulandığını kaydetti.

Genişliği Fransa'dan üç kat daha büyük olan Sincan Özerk Bölgesi'nde 9 milyondan fazla Uygur Türkü yaşıyor. Bu nüfusun yönetimi, gelişmekte olan Çin'in en büyük mücadelelerinden birisi. Aynı Tibetliler gibi, Uygurlar da, Çin'in dinin özgürlük ve özerklik planlarını geriye atarak ekonomik rahatlığa önem veren politikalarını desteklemek için gönülsüzler.

Olimpiyatlar sırasında da baskılarını arttıran Pekin hükümeti, Sincan'ın Kuqa ve Kaşgar bölgelerinde öldürülen 33 kişinin faillerinin teröristler olduğunu iddia ediyor. Ancak şu ana kadar bunu kesinleştiren bir kanıt bulunamadı.


Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 8936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri