Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'le Tayvan Arasında Anlaşma

13 Haziran 2008 / 11:29
Çin'in kıta kesimiyle Tayvan arasında hafta sonları düzenli charter uçuşları düzenlenmesi konusunda anlaşma imzalandı.
İki taraf arasında başta doğrudan ulaşım, haberleşme ve turizm olmak üzere ilişkilerin düzenlenmesi amacıyla kurulan Tayvan Boğazı İlişkileri Derneği ve Tayvan Boğazı Değişim Vakfının 9 yıl aradan sonra Pekin'de yaptıkları görüşmelerde önemli ilerleme elde edildi. İki kurumun başkanları Çen Yünlin ve Ciang Pin-kun 4 Temmuzdan itibaren cuma ve pazartesi günleri arasında 18'i gidiş, 18'i dönüş olmak üzere haftada 36 sefer düzenlenmesi ve bu sayının talebe göre zamanla artırılması konusundaki anlaşmayı imzaladı.

Çin'in kıta kesimi başlangıçta Pekin, Şanghay, Guangcou, Şiamen ve Nanjing havaalanlarını Tayvan uçuşlarına açacak. İhtiyaç olursa ileride bunlara Çengdu, Çongçing, Hangcou, Dalian, Guilin, Şencen ve diğer yerler de eklenecek.

Tayvan'da da Taipei, Taoyuan, Kaohsiung, Taichung, Penghu, Hualien, Kinmen ve Taitung olmak üzere sekiz terminal Çin uçuşlarına açılacak.

Anlaşmada, Tayvan'dan Şanghay'a yapılacak haftalık sefer sayısı 9'la, kıta kesiminden Taichung'a da 6'yla sınırlandı. Bu uçuşlarda Hong Kong'a iniş kalkış yapılacak. İki taraf en kısa sürede de uçuşların doğrudan yapılması için görüşmelere başlama konusunda mutabık kaldı.

Tayvan tarafı, Çin'in kıta kesiminden havayolu şirketlerinin adada ofis açmalarına izin verdi. Tayvan'ın Çin Hava Yollarının kıta kesiminde 6 ofisi bulunuyor.


-ÇİN'DEN GÜNDE 3 BİN TURİST GİDECEK-


İki taraf ayrıca özel kargo seferlerinin düzenlemesi için 3 gün içinde görüşme yapmayı kabul etti.

Taraflar arasında varılan anlaşma uyarınca Çin'in kıta kesiminden turistlerin Tayvan'a gitmelerine de izin verildi. İlk aşamada günde en fazla 3 bin turist 10-40 kişilik gruplar halinde Tayvan adasına gidebilecek ve en fazla 10 gün kalabilecek.

Yaklaşık 60 yıldır ayrı durumda olan Çin'in kıta kesimi ile Tayvan adası arasında son dönemde gerilimin yerini yumuşama aldı. Bunda bağımsızlık yanlısı Demokratik İlerleme Partisinin Tayvan adasındaki son seçimleri kaybetmesinin önemli rolü var.
Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri