Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'li Bazı Gıdalara İthalat Yasağı

08 Ekim 2008 / 18:21
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çin'den bebek mamaları, süt ve süt ürünleri ile süt içeren çikolata ve benzeri gıda maddelerinin ithalatını yasakladı.
Bakanlık, son üç yılda, Çin'den bebek maması ve süt ithalatı için hiç izin belgesi düzenlenmediğini, sadece bu yıl Nisan ayında dahilde işleme izni kapsamında Çin'den süt tozu ithal edildiğinin belirlendiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyetinde üretilen bebek mamaları ile süt ve süt ürünlerinde melamin maddesinin kullanıldığı, bu nedenle bebek ölümleri ve rahatsızlanmaların olduğu konusunda basın yayın organlarında çıkan haberlerin yakından takip edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, çıkan ilk yayınları takiben gıda maddeleri ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin ithalat otomasyon sisteminde yapılan inceleme ve il müdürlüklerinden alınan bilgiler sonucunda; 2006 ve 2007 yılları ile 2008 yılının dokuz aylık döneminde menşe ülkesi ve/veya yükleneceği ülkesi Çin olan mama ve süt için bakanlık tarafından hiç ithalat izni verilmediği, kontrol belgesi onaylanmadığı ve ithalat işlemi yapılmadığı belirlendi.

Dahilde işleme izin belgesi kapsamında bu yıl Nisan ayında süt tozu ithalatı yapıldığı tespit edildi.

Açıklamada, ilgili kanun uyarınca insan sağlığını korumak amacıyla ihtiyati tedbir kapsamında, Çin menşeli bebek mamaları, süt ve süt ürünleri ile süt içeren çikolata ve benzeri gıda maddelerinin ithalatına izin verilmemesi, yeni kontrol belgesi onaylanmaması, mevcut kontrol belgeleri kapsamında ithalat işlemi yapılmaması konusunda il müdürlüklerin talimat verildiği bildirildi.

Ayrıca, söz konusu ürünler için daha önce kontrol belgesi almış olan firmalar da il müdürlükleri tarafından bilgilendirilecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri