Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hackerlar Google'a fena saldırdı

15.01.2010 09:10
Çin kaynaklı siber saldırılarda Internet Explorer tarayıcısındaki bir güvenlik açığından faydalanıldığını bildirdi.

Amerikan yazılım devi Microsoft, Google'ın Çin'deki faaliyetlerini durdurabileceği uyarısı yapmasına neden olan Çin kaynaklı siber saldırılarda Internet Explorer tarayıcısındaki bir güvenlik açığından faydalanıldığını bildirdi.

Microsoft'un güvenlik direktörü Mike Reavey bir blogda yaptığı açıklamada, Internet Explorer'ın Google ve diğer şirket ağlarına yönelik sofistike ve amaçlı saldırılarda kullanılan vektörlerden birisi olduğunu belirterek, Microsoft'un Google ve sektördeki diğer ortakların yanı sıra yetkililerle bu olayı aydınlatmak için birlikte çalışacağını kaydetti.

Siber saldırıların Microsoft'un eski tarayıcısı Internet Explorer 6 (IE6) üzerinden odaklandığını belirten Reavey, kullanıcılara yazılımın güvenlik parametrelerinin düzeyini yükseğe getirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Microsoft grubunun patronu Steve Ballmer ise, CNBC kanalına yaptığı açıklamada, bu saldırıları ciddiye aldıklarını, ancak Çin pazarından çekilme niyetinde olmadıklarını söyledi.

İnternet güvenliği alanında uzman McAfee'nin yetkilisi Dmitri Alperovitch de, bu saldırıların arkasında Çinlilerin olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirterek, ama bir devlet tarafından yapıldığını düşündürecek unsurlar olduğunun da da altını çizdi.

İnternet devi google, Salı günü, Çin'deki insan hakları militanlarının "Gmail" elektronik posta hesaplarını ele geçirmeyi amaçlayan Çin kaynaklı "son derece gelişmiş ve hedef gözeten" bir saldırı üzerine, bu ülkedeki faaliyetlerini durdurabileceğini açıklamıştı.

Amerikalı grup, 20 şirketin daha saldırıların hedefi olduğunu olduğunu bildirdi. Yazılım editörü Adobe de eş zamanlı bir siber saldırının kurbanı olduğunu, ancak Google'a yönelik saldırıyla aynı kaynağın hedefi olup olmadığını bilemediğini açıkladı.

-ÇİN'İN AÇIKLAMASI-

Bu arada Çin, Google olayının ABD ile ticari ve ekonomik ilişkiler üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını bildirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Yao Jian, Google'ın kararı ne olursa olsun, bunun Çin ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin bütününe hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün, üst düzey bir Amerikalı yetkilinin Çinli diplomatlardan Google olayıyla ilgili açıklama istediğini bildirmişti.

Çin de gelişmelere tepki göstererek, ülkede internetin "açık" olduğunu, uluslararası internet şirketlerinin topraklarında yasalara uygun faaliyetine ev sahipliği yaptığı açıklamasında bulunmuştu.

Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri