Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Çırpınırdı Karadeniz" şarkısı Ermeni orjinli çıktı

21 Kasım 2008 / 13:17
Türkiye'deki milliyetçilerin en çok dinledikleri ve her toplantılarında çaldıkları "Çırpınırdı Karadeniz" şarkısı Ermeni orjinli çıktı. Memleketim şarkısı ise Yahudi...
Haftalık haber dergisi Yeni Aktüel'in son sayısında yayınlanan bir haberde, Ülkücüler'in dilinden düşmeyen "Çırpınırdı Karadeniz" şarkısının müziğinin eski bir Ermeni bestesi, Ayten Alpman'ın meşhur ettiği "Memleketim" şarkısının müziğinin ise çapkın bir hahamı konu alan Yahudi parçası olduğu ifade edildi.

SÖZLERİ DEĞİŞTİRİLDİ
Habere göre, "Çırpınırdı Karadeniz" adıyla bilinen şarkı 18. yüzyılda yaşamış ve Ermenilerin en önemli ozanı olarak kabul edilen Sayat Nova'ya ait. Sayat Nova'nın en sevdiği enstrümanı "Kamança"sına ithaf ettiği şarkı, 1960'larda Türkiye'deki milliyetçi çevrelerce sözleri değiştirilip, söylendi.

'MEMLEKETİM' YAHUDİ EZGİSİ
1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Ayten Alpman'ın yorumuyla üne kavuşan "Memleketim" şarkısının orjinali de eski bir Yahudi bestesi. Üstelik şarkının orjinali çapkın bir Yahudi din adamının yaptıklarını konu ediniyor. Ancak şarkının Türkçe sözlerinin yazarı Fikret Şeneş, eseri ilk kez Fransız şarkıcı Mireille Mathieu'dan dinlediğini söyledi.
Bu haber toplam 2980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri