Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocukların tutukluluk süresi kısalıyor

02.03.2010 12:21
TBMM, çocuk mahkûmların öncelik sorun olarak gösterdiği uzun tutukluluk süresi'nin kısaltılmasının çözümü için devreye giriyor

TBMM Çocuk Cezaevlerini İnceleme Komisyonu, 300'e yakın yüz yüze görüştüğü çocuk mahkûmların öncelik sorun olarak gösterdiği uzun tutukluluk süresi'nin kısaltılmasının çözümü için devreye giriyor. Komisyonun üzerinde çalışmalarım sürdürdüğü “Çocuk cezaevleri” raporunda, “tutukluk süresinin kısaltılması” önerisi de yer alacak. Rapor, tamamlanmasının ardından Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlara gönderilecek.

TAŞ ATAN ÇOCUKLARA MÜJDE

Çocukların ve gençlerin kaldığı cezaevleri ile eğitim evlerini incelemek üzere kurulan İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Elazığ, Ankara, Adana, Kayseri ve İstanbul çocuk cezaevleri ve eğitim evlerinde incelemelerde bulundu. Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, “Çocuklar bir türlü mahkemeye çıkamıyor. Uzun tutukluluk süresi çıkamadan yetişkin oluyorlar. Bunun mutlaka önüne geçmeliyiz. Çocuk mahkemelerinin yükü azaltılması gerekiyorsa bunu yapabiliriz. Ya da mahkeme açılması gerekiyorsa bu olabilir. Bu konuyu mutlaka çözmeliyiz” dedi. Cezaevlerinde 2 bine yakın tutuklu ve hükümlü çocuk bulunuyor. Bunlardan sadece 210'unun hükümlü olduğu belirtildi.

YETİŞTİRME YURTLARI MERCEK ALTINDA

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu`nda AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş`ın başkanlığında oluşturulan Çocuk Cezaevi Alt Komisyonu`nun çalışmalarını başarılı bir şekilde sonlandırmasının ardından İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bu sefer çocuk yetiştirme yurtlarını mercek altına aldı. Çocuk Cezaevi Alt Komisyonu`nun başarılı çalışmalarının ardından kurulmasına karar verilen alt komisyonun başkanlığına yine AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş getirildi. 

GENÇLİK VE ÇOCUK MERKEZLERİ MERCEK ALTINA ALINIYOR
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu`nun 14 Ocak 2010 Tarihinde 35’inci Komisyon Toplantısında alınan karar gereği kurulan alt komisyon çocuk yetiştirme yurtlarında, çocuk yuvaları ile çocuk ve gençlik merkezinde incelemelerde bulunacak. Hangi illerde incelemeler yapılacağına başkanlığını Mustafa Ataş`ın yaptığı alt komisyon üyeleri karar verecek. Alt komisyonda yer alan diğer üyelerin isimleri ise şöyle; Kırıkkale milletvekili A. Gökhan SARIÇAM, Denizli milletvekili Mithat Ekici, Denizli milletvekili Ali Rıza Ertemür, İzmir milletvekili Şenol Bal, İstanbul milletvekili Jale Ağırbaş

Bu haber toplam 2380 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri