Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuklar için politik oyuncaklar üretildi

16 Aralık 2008 / 19:15
Avrupa'nın başkenti Brüksel şu günlerde yeni nesil oyuncak bebeklerin dev boyutlardaki fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.
Küçücük oyuncakların devasa boyutlarda çekilmiş fotoğrafları ayrıntılara bakıldığında geçmişten günümüze oyuncak anlayışı ve dizaynının ne kadar değiştiğini gösteriyor.

Eskiye göre çok daha gerçekçi yüz ifadeleri, silikon malzemeler ve şaşırtıcı detaylar içeren bu oyuncakların bazıları aşırı sayılacak derecede politik unsurlar taşıyor.Kominist lider Çe'den terör örgütü El-Kaide'nin lideri Osama bin Ladin'e, Irak'ın idam edilen diktatörü Saddam Hüseyin'den, faşizmin sembolü Adolf Hitler'e kadar pek çok tartışmalı kişinin oyuncak bebeklerinin artık piyasalarda olması an meselesi. Amerikan askerlerince çöp konteynırına atılmış olarak gösterilen Ladin, Hitler ve Saddam oyuncakları yeni neslin masum oyun anlayışı kavramı olarak yerleşecek gibi gözüküyor.

Şimdilik sadece bir koleksiyonun parçaları olarak sergilenen politik bebeklerin dışında pek çoğu hali hazırda piyasada mevcut.Yeni oyuncaklar artık daha sert bakışlı ve genelde öfke dolu bir ruh halini yansıtıyor. Çoğunun mutlaka ya bir silahı ya da çok detaylı savaş kıyafeti ve aygıtları bulunuyor.

Brüksel'in en büyük ve geleneksel oyuncak mağazaları zinciri olan Serneels'in sahibi Briggitte Serneels, konu hakkındaki düşüncelerini, bu tarz oyuncakları hiçbir zaman satmadığını ve hiçbir zaman da satmayacağını ifade ederek dile getirdi.Sernells; "Ben de bir ebeveynim ve kendim kimin hayranı olursam olayım ya da hangi politik-ideolojik tarafı tutarsam tutayım asla çocuğuma böyle bir oyuncak almayı düşünmem. Neden alayım ki, zaten bu oyuncakların üretiliş maksadını ve mesajlarını anlamak bile zor."

İHAKaynak:
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri