Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuklar ölürken onlar tatildeydi

06 Ocak 2009 / 12:31
İsrail Gazze Şeridi'nde karadan ve havadan katliam yapmaya devam ediyor. Dün Gazze şehri kuşatıldı, 15'i çocuk 40 Filistinli öldürüldü, dünyanın 3 büyük gücü tatil yaptı
Tüm dünyanın gözleri önünde İsrail, kanlı kara ve hava harekatıyla Gazze Şeridi'nde kıyıma devam ediyor. Dün neredeyse her saat başı bir çocuğun ölüm haberi geldi. Ev ev Hamas üyesi arayan ve sivilleri ailece yok eden İsrail askerleri dün Gazze Şeridi'nin Zeytun mahallesinde bir anne baba ve yaşları 4 ile 15 arasında değişen 8 çocuğunu tank ateşiyle vururken batıdaki mülteci kampında da yine anne baba ve 5 çocukları hava bombardımanda öldürüldü. Beyt Hanun'da da yine tanklı saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti. Sadece kara harekatında 80 Filistinli öldürülürken operasyonun başaldığı günden bu yana ölenlerin sayısı 550'ye yaklaştı.

GAZZE ŞERİDİ'Nİ BOŞALTIN!

Gazze Şeridi'ni önceki gün üç parçaya bölen İsrail ordusu dün Gazze şehrini bütünüyle kuşattı ve 1. 400 bin Gazzeliye 'evlerinizi boşaltın' çağrısı yaptı. Çağrı Gazze şehrinin Rimal semtinden radyo ve kağıt bildiri yoluyla yapıldı. İsrail güçlerinin Gazze'ye giden ana yolları ele geçirerek, Gazze şehrini Gazze'nin kuzeyinden ayırdığı belirtiliyor. Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalar Gazze şehrinin kuzeyindeki Jebaliye ve Beyt Lahya bölgelerinde en yoğun şekilde yaşanıyor. 40 kadar İsrail tankının, Han Yunus mülteci kampı, Mısır ve Gazze arasındaki Refah geçiş noktasına doğru hareket ettiği belirtiliyor.

EN YOĞUN ÇATIŞMA

Dün Hamas ile İrail askerleri arasında en yoğun çatışmalar yaşanırken, Hamas İsrail kuvvetlerine RPG ve havan toplarıyla karşılık vermeye çalışıyor. Gazze kentinin, İsrail kuvvetleri tarafından tamamen çember içine alındığı ve Gazze Şeridi'ndeki diğer kesimlerle bağlantısının kesildiği, zırhlı birliklerin, Gazze'ye açılan tüm yolları kontrol altına aldığı belirtiliyor. Hamas TV'si El Aksa'da konuşan İzzettin El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Rudeyna ise, “Her sokak başında sizi bekleyen binlerce yiğit mücahidimiz var” dedi. Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, henüz gayelerine tam olarak ulaşamadıklarını, saldırıların devam edeceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise sivil ölümlerinin normal olduğunu söyleyerek 'savaşlarda olur böyle şeyler' dedi.

Türkiye'nin gönderdiği ambulanslar vuruldu

İsrail kanlı saldırılarında, 4 ambulans ile 3 seyyar kliniği daha imha etti. Bütün Gazze Şeridi'nde sadece 34 ambulans vardı ve bunlardan beşini Türkiye göndermişti. Dahası İsrail bombardımanında, yaralı almaya giden 3 doktor daha öldürüldü.

Sarayına taşındı

Ortadoğu barışı için "umut" olarak görülen Obama, saldırılar karşısında tek kelime etmezken, dün yaptığı açıklamalar da soruna ne kadar mesafeli durduğunu bir kez daha kanıtladı. Dün Beyaz Saray'a yerleşmek üzere ailesiyle Washington'a giden Obama gazetecilere, taşınmanın ne kadar acıklı olduğunu anlattı. Obama 'Chicago'daki evimizden ayrılmak üzereyken Malia'nın arkadaşlarıyla fotoğraflarını gördüm. Epey zordu' dedi. Gazze için konuşmama gerekçesini ise"Bir başkan görevdeyken, benim konuşmam nezaketsizlik olur" sözleriyle anlattı.

Tatilde kayak yapıyor

Uzun süredir Ortadoğu sorununun çözümüne katkı sağlayan, İsrail'in karşısında Hamas'ı muhatap alarak Filistin'e destek veren Moskova'nın Gazze Şeridi'nde yaşanan insanlık dramı karşısında bir kınama mesajı bile yayınlamaması dikkat çekiyor. Rusya, Hamas'ın Suriye'deki lideri Halid Meşal'i Moskova'da ağırlamıştı ancak şimdi Filistin'de yaşanan drama sessizliği, yorumları zorluyor. Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Başbakan Putin dün, günlerini Soçi'de kayak yaparak geçirdiler. Dinlenmek hakları. Ancak çok kutuplu dünya söylemini geliştiren bir ülkenin dünyanın orta yerinde masumlar ölürken sessiz kalması söylemle fiilinin örtüşmediğini gösteriyor.

Tiyatro oyununda

Avrupa'nın büyük gücü Almanya'da, Başbakan Angela Merkel İsrail'i kınamadığı gibi her fırsatta saldırının sorumlusunun Hamas olduğunu yinelemekle yetindi. Dün Gazze'de onlarca çocuk ölürken Merkel, Hükümet binasında 'barış' adlı bir kitabın yazarı Carol Singers'ın bağış kampanyacılarını kabul edip bir yandan da hazırlanan eğlenceli tiyatro gösterisini seyretti. Merkel dün ayrıca İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile telefon görüşmesi yaparak bir an önce ateşkesin sağlanması için çaba harcanmasını istediğini de yineledi. Ancak bunun için İsrail'in güvenliğinin sağlanmasını ve Gazze Şeridi'ne yasa dışı yollardan silah sokulmasının önlenmesini de şart koştu. Öte yandan Alman Frankfurter Rundschau gazetesi 'Birliğin Hamas'ın dışlanması politikası başarısız oldu. Bu politika, tarafları içinden çıkması zor bir yola, Filistinlileri de insani bir felakete sürükledi' yorumuna yer verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri