Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocukları evden çıkarıp öldürmüşler

24 Ocak 2009 / 09:19
İsrail'in harabeye çevirdiği Gazze'de yıkıntıların altından tüyleri diken diken eden hikayeler çıkmaya devam ediyor
BBC'nin yayınladığı bir haberde İsrail askerlerinin Gazze'de nasıl gözlerini kırpmadan sivil öldürebildiklerini ortaya çıkardı. BBC muhabiri Christian Fraser, Gazze'de bir hafta önce bir hastanede gördüğü küçük Filistinli kızı Belçika'da bir hastanede buldu. Ardından tekrar Gazze'ye gitti ve kızın babasını bulup, küçük kızın nasıl o hale getirildiğini birinci ağızdan öğrendi. Başka tanıklarla da konuştu. Sonunda İsrail ordusuna yaşananları anlattı. İsrail ordusu araştırma sözü verdi. İşte Fraser'ın anlattığı dehşet verici olay:
ENKAZ BAŞINDA BULDUM

"Sema Abid Rabbo'yu bir hafta önce, El Ariş hastanesinde görmüştüm. Gazze'den Belçika'ya nakledilmiş. Sema'ya refakat eden amcasının şok edici iddiaları üzerine Gazze'ye gelir gelmez babasını aramaya başladım. Sema'nın babası Abid Rabbo'yu harabeye dönen Cebaliye'deki evlerinin enkazı başında buldum.

Halid Abid Rabbo, "Tanklar buradaydı. Dışarı çıkmamızı istediler. Önce kadınlar sonra da üç kızım. 4 yaşındaki Sema, 7 yaşındaki Suad ve iki yaşındaki Emel." diye anlattı. Beyaz bayraklar asılı evlerinin önünde beklerken İsrail tanklarından çıkan bir asker, M16 tüfeğiyle üç çocuğu da vurmuş. Ailenin üç ferdinden bu anlatılanları ayrı ayrı dinledim. Bize bir hafta önce El Ariş'te anlatılanlarla tamamen örtüşüyordu. İsrail askerlerinin çocukları 2 buçuk saat yerde kanlar içinde bekletmişler. Daha sonra Filistinliler çocukları hastaneye götürmüşler. Suad ve Emel çoktan ölmüştü.”

YÜRÜYEMEYECEK

Ailenin anlattıklarını İsrail ordusunun sözcüsü Binbaşı Avital Leiboviç'e aktardım. Sözcü, "Verilen bilgileri araştıracaklarını söyledi. Doktorlar ise Omuriliği zedelenen 4 yaşındaki Sema'nın muhtemelen bir daha yürüyemeyeceğini söylüyorlar."


İsrail avukat tuttu

İsrail'in attığı fosfor bombaları masum Gazze'yi yakmaya devam ederken İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'e yöneltilen savaş suçu ithamlarına karşı ülkeyi savunması için Adalet Bakanı Daniel Friedman'ı görevlendirdi. Friedman, sivillerle orduyu hukuki olarak savunma konusunu koordine edecek.
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri