Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuklarınızı ROTA virüsünden koruyun

21 Ocak 2009 / 15:37
Amasya Tabip Odası Başkanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, kış mevsiminde bebekler ve çocuklarda kusma ve ishale yol açan 'rota virüs'ün sık görüldüğü bir dönem olduğunu belirtti
Rota virüsün ince bağırsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozarak vücuttan ciddi sıvı kaybına neden olduğunu ve bu nedenle ishale bağlı hastaneye yatışlarda bu hastalığın ilk sırayı aldığını belirten Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "En sık kış aylarında görülmekle birlikte yılın her döneminde ishaller görülebilir. Her yaşta görülebilmekle birlikte en sık 4 ile 24 ay arası çocukları etkiler. Anne sütü ile beslenme süt çocuklarında ishal gelişmesini önleyen en etkili ve en iyi korumadır.

Anne sütü bebeğin bağışıklığını arttırdığı gibi, bağırsağı koruyan destekleyici faktörleri de içerir. İshal ile birlikte olan kusma, ishalin oluşturduğu sıvı kaybını arttırır. Sıvı kaybı olduğu zaman bu açığı ağızdan verilecek sıvılarla yerine koymayı imkansızlaştırır. Küçük çocuklarda kısa süren ishal ve kusmalarda dahi ciddi sıvı ve elektrolit kayıpları meydana gelebilir" diye konuştu.
Virüsün ağız yoluyla bulaştığına dikkat çeken ve çocuğun virüsü aldıktan 1-2 gün sonra belirtileri göstermeye başlayacağını ifade eden Dr. Karadağlıoğlu, "En sık görülen belirti ishaldir. Dışkı genellikle yeşil, sulu ve kansızdır. Beraberinde kusma ve ateş de olabilir. Karın ağrısı bu tabloya eşlik edebilir. Çocukta şiddetli ve dirençli iştahsızlık yapar. Bu belirtiler 1 hafta sürebilir.

Korunması güç bir virüstür. Kolay bulaşır ve birçok kez hastalık yapabilir. Yani bir kez rota virüs nedeniyle ishal olan çocuk, ilerde yeniden rota virüs enfeksiyonu geçirebilir. Rota virüs enfeksiyonunun özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanmanın faydası olmaz. En önemli tedavi, kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Yoğurt, patates, muz, pirinç lapası verilebilir. Azar azar ve sık beslenme bağırsaklardan gıdaların emilimini arttıracaktır. En önemli korunma yöntemi ise ellerin sık yıkanması. Özellikle yuvalarda ortam temizliğine dikkat edilmesi, hasta çocukların diğer çocuklar ile temas etmelerini engellemek olacaktır. Hastalığın aşısı vardır. Aşı 6 hafta-6 ay arası bebeklere en az 1 ay arayla 2 veya 3 doz halinde ağızdan damla şeklinde veriliyor" şeklinde konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri