Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çok eşya çocuk psikolojisini bozuyor

22 Ekim 2008 / 12:53
Havaların Soğuması ile Birlikte Çocukların Evde Geçirdikleri Zaman Artıyor. Evlerin Tıka Basa Eşya ve Objelerle Doldurulması Çocukların Evdeki Oyun Alanını Kısıtlayarak Mutsuz Ediyor.
Havaların soğuması ile birlikte çocukların evde geçirdikleri zaman artıyor. Evlerin tıka basa eşya ve objelerle doldurulması çocukların evdeki oyun alanını kısıtlayarak mutsuz ediyor. "Ona dokunma, şunu çekme, yapma, kıracaksın" gibi sürekli yapılan uyarılar ve azarların çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, evdeki gereksiz eşyaların kaldırılması ve çocukların rahatça oynayabileceği alanlar açılmasını tavsiye ediyor.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Şebnem Günay, çocuğun fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı gelişebilmesi için ev ortamının çok önemli olduğunu kaydediyor. Yaz aylarına göre okul öncesi çocukların vakitlerinin neredeyse tamamını evde geçirdiğini belirten Günay, "Ne yazık ki evlerimizi tıka basa eşya, süs ve objelerle dolduruyoruz. Bu durum en çok çocuklarımızı mutsuz ediyor" uyarısında bulunuyor.

Büyükşehirlerde çocukların dana çok evde zaman geçirdiğini ifade eden Günay, bir de evlerin tıka basa doldurulmasının çocukların hareket alanını iyice kısıtladığının altını çiziyor. Bu durumda çocuğun koşabileceği, oynayabileceği yer kalmadığını dile getiren Günay, "Ona dokunma, şunu çekme, yapma, kıracaksın" gibi sürekli yapılan uyarı ve azarlarla çocuğun baskı altında tutulduğunu, bu şekilde çocuğun sürekli tedirgin bir davranış gösterdiğine dikkat çekiyor. Ne yapsa kızılacağı için ruhsal gelişiminin olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu anlatan Günay, "Çünkü çocuk neye elini uzatsa azarlanacağını düşünüyor, mutsuz oluyor. Özgüveni gelişmiyor. Ayrıca hereketsiz kalması sebebiyle fizimsel gelişimi de olumsuz etkileniyor. Mümkün olduğunca evde sadece gerekli eşyaları bulundurmalıyız. Evi bu açıdan gözden geçirsek ne kadar gereksiz ve çocukların oyun alanını kısıtlayan eşyalar farkına varabiliriz" diyor.ÇOK EŞYA EV KAZALARI RİSKİNİ DE ARTIRIYOREvde çok ve gereksiz eşyanın ev kazaları riskini de artırdığını vurgulayan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Şebnem Günay, çocuğun dokunduğunda üzerine düşebilecek, devrilecek, kırılacak, kesici eşyaların kaldırılmasının hayati önem taşıdığının altını çiziyor.

Günay, cam gibi kırılan eşyaların evde çocukların yaralanma hatta ölümle bile sonuçlanabilecek ev kazalarına davetiye çıkardığını belirterek şu tavsiyelerde bulunuyor: "Biz ailelere, evlerine gerektiğinden fazla eşya koymamalarını öneriyoruz. Özellikle kırılabilecek cam objeleri kaldırmalarını öneriyoruz. Çocukları olan ailelerle mobilya alırken kenarları sivri değil oval ürünler tercih etmelerini istiyoruz." (CİHAN)
 
Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri