Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çöken kurs için 2 müfettiş yollandı

01 Ağustos 2008 / 16:53
Milli Eğitim, çöken yurdun kayıtları-nda olduğunu, ancak valiliğe gerekli belgeler gönderilmeden ek bina yapıldığını açıkladı. İki müfettiş bölgeye gidiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Konya'nın Taşkent ilçesinde 17 çocuğun ölümüyle sonuçlanan ''elim bir olay'' meydana geldiği ifade edilerek, olayda hayatını kaybeden çocuklara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileğinde bulunuldu.

Bir dernek tarafından 27 Eylül 2000 tarihinde açılan Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdunun bakanlığın kayıtlarında olduğu, denetimleri ve diğer belgelerin tetkikinden yurtla ilgili soruna rastlanılmadığı ve ortaöğretim öğrencilerinden başka kimsenin kalmadığının rapor edildiği kaydedildi. Yurdun denetimlerinin mevcut mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde düzenli bir şekilde yapıldığının da tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''17.04.2008 tarihinde dernek, yeni bir ek bina yapılmasına ilişkin resmi yazıyla Konya Valiliğine müracaat etmiştir. Valiliğin 05.05.2008 tarihli ve 24041 sayılı yazıyla Taşkent Kaymakamlığına yazdığı yazıda, halen faaliyette olan erkek yurdunun kız öğrencilere, yeni yapılan binanın da erkek öğrencilere hizmet verebilmesi için Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinin 7. maddesinde belirtilen belgelerin tamamlanıp gönderilmesi halinde talebin incelemeye alınacağı kendilerine bildirilmiştir. Buna karşın geçen zaman zarfında herhangi bir bilgi ya da belge Konya Valiliğine ulaştırılmamıştır.

Bunun yanında olayın meydana gelmesinin ardından Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik tarafından elim hadisenin tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Teftiş Kurulu Başkanlığına talimat verilmiştir. Talimat üzerine bölgede inceleme yapmak üzere iki müfettiş görevlendirilmiştir.''

AA
Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri