Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çöken maden kapatılıyor

14.12.2009 01:24
19 kişiye mezar olan ölüm madeni kapatılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa'da çöken madende hayatını yitiren 19 işçinin ailelerine 5'er bin TL acil yardım yapılacağını ve madenin 6 ay süreyle kapatılacağını açıkladı.

Kazada vefat eden Yusuf Karataş'ın (40) ilçeye bağlı Yarımtaş Beldesi'nde oturan ailesini ziyaret ederek, başsağlığı dileyen Bakan Yıldız, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile konuya ilişkin bir görüşme yaptıklarını kaydeden Yıldız, "Her bir aileye tazminat olarak değil ama yardım anlamında acil masrafların karşılanması için 5'er bin TL vereceğiz. Bu Başbakanlık Acil Yardım Fonu'ndan karşılanacak." dedi.

Göçük altında kalan bu cenazelerin çıkarıldığını hatırlatan Taner Yıldız, MTA ve TKİ'ye bağlı uzman ekiplerin ocakta çalışma yaptıklarını belirtti.

Yıldız, "Bilirkişi ekibinin hazırlayacağı rapora göre ocağın kapatılıp kapatılmayacağına karar vereceğiz. Çalışmalar sürdüğü için şu an için net bir şey söylemek mümkün değil. Firma yetkililerini ne dediği önemli değil, bizim ne dediğimiz önemli. Bizim de çalışmalarımız sürüyor." ifadesini kullandı.

Bakan Taner Yıldız, hayatını kaybeden 1 kişi bile olsa aynı hassasiyeti göstereceklerinin altı çizdi. Yıldız, şöyle konuştu: "19 kişi hayatını kaybetti. Değil 19 kişi, bir kişinin bile hayatı çok önemli. Burada ihmali, hatası, kusuru olan kim ise mutlaka bedelini ödeyecek."

Kaynak:
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri