Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çökme tehlikesi olan 2 bina boşaltıldı

29 Aralık 2008 / 10:14
Pendik'te, istinat duvarı çekilmeyen inşaatın yanında bulunan 2 bina, toprak kayması nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca binalarda yaşayanlar tahliye edildi.
Yağışlı ve soğuk havada 9 aile sokakta kaldı. İnşaat sahiplerinin daha önce istinat duvarı çekilmesi yönünde uyarıldıkları öğrenildi.

Pendik Dumlupınar Mahallesi Marmara Sokak üzerinde, 9 ailenin yaşadığı 2 ve 5 katlı binaların önüne inşaat yapılmaya başlandı. İnşaatın bodrum ve 1. katı inşa edilmesine rağmen, diğer binalarla arasına istinat duvarı çekilmedi. Bunun üzerine, özellikle yağışlı havalarda toprak kayması olmaya başladı. Her iki binada yaşayanlar belediyeye başvurarak şikayette bulundu. Belediye görevlileri, inşaat sahiplerini istinat duvarı örülmesi konusunda uyardı ancak bu uyarılar dün geceye kadar dikkate alınmadı. Dün gece yaşanan toprak kaymasından sonra binada yaşayanlar panik halinde kendilerini dışarı attı. Zabıta ve itfaiyeye haber verildi. İtfaiye ekiplerinin durum tespit çalışmalarının ardından belediye yetkilileri de söz konusu adrese geldi. Yapılan incelemeler sonrasında binaların boşaltılmasına karar verildi. Binalarda yaşayan 9 aile bu nedenle sokakta kaldı. Bazıları bebeklerini komşularına teslim ederken, bazı aileler de çocuklarını otomobillere bindirerek yağmurdan korumaya çalıştı.

Bina sakinlerinden Savaş Bıçak, "Daha önceden istinat duvarı çekmesi için uyardık ancak dikkate almadılar. Sürekli toprak kayması oluyor. En son binalara kadar dayandı. Biz de evleri boşaltmak zorunda kaldık. Çocuklar, bebekler soğuk havada dışarda kaldı." dedi.
Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri