Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇÖLAŞAN ASKERDEN NE İSTEDİ?

09 Ocak 2009 / 10:12
Son Ergenokon dalgası Çölaşanın kimyasını bozdu ve Askerden bazı isteklerde bulundu.
Gazeteci Emin Çölaşan, Ergenekon savcısıyla ilgili çok ağır eleştirilerde bulundu. Savcının son gözaltılarla Genelkurmay'ın onuruyla oynadığını iddia eden Çölaşan'ın bir de sorusu var: Genelkurmay Teslim Bayrağını mı çekti?

Gazeteci Emin Çölaşan bugünkü köşesinde 'Genelkurmay Teslim Bayrağı mı çekti?' diye sordu.

İşte Çölaşan'ın bugün Sözcü gazetesinde yayınlanan köşe yazısından bazı bölümler;

Ergenekon'daki gözaltıların zamanlaması ilginç. 29 Mart yerel seçimlerine yaklaşılırken yeni bir korku dalgası topluma salınmak isteniyor.

Gözaltına alınan isimlere bakıldığında şu an itibariyle iki emekli orgeneral, bir tüm general -ki hukukçu bir tümgeneral- Erdal Şenel Paşa, Kemal Gürüz, Bedrettin Dalan. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun evinde de arama yapıldı.

BU İSİMLERE TEK TEK BAKALIM

Kemal Gürüz eski YÖK Başkanı ve AKP milletvekili Mehmet Sağlam'dan sonra YÖK başkanlığı yaptı. Sağlam, şeriatçı üniversitelerde okuyanların diplomasına Türkiye'de denklik sağlamıştı. Onlarda üniversite mezunu sayılıyordu.

(...) Prof. Dr. Yalçın Küçük'e bakalım Tayyip'i en rahatsız eden araştırmacılardan ve yazarlardan biridir. Son kitabı “Caligula'da Tayyip'in sara hastası olduğunu söylüyor ve onunla ilgili bir takım gerçekleri açıklıyor.

(...) Ergenekon'a bakan mahkemenin de bu davanın altından nasıl kalkacağını ben çok merak ediyorum. Çünkü ortada çok somut bir şey yok.

(...) Terör örgütüyse bu kişiler, kimi öldürmüşler ya da hangi terör eylemini yapmışlar? Bir yeri bombalamışlar mı? Davanın çıkış noktası darbe ve terör örgütüydü. Hani nerede darbe?..

"ASKER NİYE BU KADAR PASİF"

Bir şeye daha dikkat edilmeli tabii… Askerlerin niye bu kadar pasif ve suskun olduğunu anlamak mümkün değil. Kaç tane emekli orgeneral gözaltına alındı. Bu kişilerin hepsi ordu komutanlığı yapmış, kuvvet komutanlığı yapmış isimler ya da daha alt düzeydeki görevliler. Erdal Şenel Paşa gibi mesela. Genelkurmay nasıl sessiz kalıyor bu olaya. Askeri lojmanlar basılıyor şakır şakır, devletin emekli generalleri gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor.

Genelkurmaydan bu konuda hiçbir tepki yok. En ufak bir tepki yok. Bu nasıl bir iştir? Genelkurmay teslim bayrağını çekti mi? Neden ses vermiyor, tepki vermiyor? Bunu anlamak hiçbir şekilde mümkün değil.

"SAVCI HAYSİYETLE OYNUYOR"

Ben Genelkurmay'dan da biraz ses bekliyorum doğrusu. Herkes bunu bekliyor. Ama iş nereye gidiyor. Ayıptır. Bir kurumun haysiyeti ile oynamaktır bu. Orada bir savcı Genelkurmay'ın onuruyla ve haysiyetiyle oynuyor. Halkın askere olan güveni sarsılıyor. “Bak asker de korktu. Asker de kendi kabuğuna çekildi' dedirtiliyor. Türkiye'de asker önemli bir kavramdır. Burası Belçika, Norveç, Lüksemburg değil. Oralarda Genelkurmay başkanının adını hiç kimse bilmez, umursamaz. Ama sen Türkiye'de yaşıyorsun. Bu nedenle askerlerin biraz daha tutarlı ve ciddi davranması lazım. Bu da ne demektir, biraz ses vermesi lazım.

En azından bu tutuklamaların haklı olduğunu düşünüyorlarsa, “Tamam biz hiç karışmayız oradaki bir iki savcı görevini yapıyor, hiç umurumuzda bile değil' ya da demeli ki “Biz bu olayı kınıyoruz, bizim mensuplarımızdır, böyle olaylara bulaştırılmalarını esefle karşılıyoruz
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri