Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çorlu'lu keneler KKKA'na Rastlanmadı

05 Eylül 2008 / 10:57
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı(KKKA) şüphesi ile 6 noktada tespit edilen kenelerde virüse rastlanılmadı.
Tarım İlçe Müdürlüğü'ne yapılan şikayetler üzerine 6 ayrı noktadan alınan kene örnekleri alarak Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini belirten Çorlu İlçe Tarım Müdür Vekili Binay Gür, alınan sonuçlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan şüpheli bir vakaya rastlanmadığını belirtti.

Tekirdağ Valiliği 28 Mayıs 2008 tarihli, tarım ilçe müdürlüklerine, belediye başkanlıklarına ve köy muhtarlarına bir genelge gönderdiğini belirten Gür, genelgeye göre, tarım ilçe müdürlüklerine, belediye başkanlıklarına ve köy muhtarları ve serbest veteriner hekimlerin işbirliği ile bir çalışma başlatılmasının istendiğini kaydetti.

Genelge doğrultusunda ilçe, belde ve köylerde Temmuz ve Ağustos ayları içince sığır, koyun, keçi ve barınaklarda kene mücadelesi yaptıklarını söyleyen Gür, "İşletmelerin ve hayvanların büyük çoğunluğu serbest veteriner hekimlerce ilaçlandı. Bu ilaçlama çalışmalarında tarım ve köy işleri bakanlığınca ruhsatlandırılmış, sadece hayvan sağlığında kullanılabilen, hayvanlara, insanlara ve doğaya en az zarar veren toksisitesi düşük ilaçlar kullanıldı. Bu ilaçlama çalışmaları ekim ayına kadar devam edecektir." dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 4222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri