Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Coşkun, Hürriyet'ten neden ayrıldı?

10.09.2009 00:56
Bekir Coşkun Hürriyet'e neden veda etti? Hürriyet yönetiminden baskı mı görüyordu? İşte merak edilenler...
Hürriyet gazetesinin en önemli kalemlerinden olan, gazetenin 3. sayfasında okuyucularına "Onuncu Köy" den seslenen Hürriyet'in aykırı sesi, iktidarın korkulu rüyası Bekir Coşkun, 17 yıldır yazdığı Hürriyet gazetesinden istifa etti.
Çoşkun'un yeni yuvası Ciner Grubu olacak.
Peki Bekir Coşkun Hürriyet'e neden veda etti?
Hürriyet yönetiminden baskı mı görüyordu?
Doğan Grubu’na verilen rekor vergi cezasıyla bu istifanın zamanlamasının çakışması bir tesadüf müydü?
Herkesin merak ettiği bu soruların yanıtını Bekir Coşkun, açık yüreklilikle anlattı.

İşte Bekir Coşkun'un açıklamalarından satır başları:

BU CEZA HEM BİZE HEM AYDIN DOĞAN'A KESİLDİ

Ben bu kararı bundan 15 gün önce vermiştim. Bu kararı verdiğimde cezadan haberim yoktu tabii ki. Şunu hissediyorum ki bu cezanın bir parçası Aydın Doğan’a, bir parçası da bize kesildi. Bu bir tek Aydın Doğan’a kesilmiş bir ceza değil ki.

BANA BASKI FALAN YAPILMADI

Bu durum biraz da bir yazarın psikolojik durumuyla ilgilidir. Bir yerdesiniz ve o yerde baskılar var. Siz de sanki o işten sorumluymuş gibi hissediyorsunuz. Sanki sizden dolayı da orada baskı yapılıyor gibi…

Dedikodular, listeler dolanıyor. Başbakan’ın ekibinden patrona listeler gidiyor. “Bu adamlar çok aleyhte yazıyorlar” gibi. Patron dik duruyor, izin vermiyor ama bu kez o eziliyor. Cezalar ortada…

'Bana baskı falan yapıldı, sansür uygulandı' diyemem. Böyle bir şey olsa bile ben bunu söylemem zaten.

Ben 6 yıldır aynı şeyi yazıyorum. Diyorum ki 'bu AKP yönetiminin niyeti kötü. Bu yönetimin niyeti Hürriyet’i ve karşı medyayı bitirmek. Adamlar Türkiye’yi değiştiriyorlar, kendi rejimlerini kuruyorlar. Bunun farkına varın artık.'

Türkiye değişiyor. Bu adamlar Türkiye’yi yıkıp yeniden yapmak istiyorlar. Kendileri yeni bir devlet kuruyorlar. 6 yıldır ben bunu söylüyorum ama bir türlü bunu kimseye anlatamadım.

AYDIN DOĞAN'LA BEN AYNI KADERİN İKİ PARÇASIYIZ

Büyük bir gazetede el üstünde tutulan ve en çok okunan yazar olarak , işler tıkır tıkır yürürken “hadi ben gidiyorum” demenin bedeli kolay olabilir mi? Bu büyük yıkımın bir parçasıdır, bunu unutmayın.

Son iki-üç gündür herkes Hürriyet’in başına gelenlere baksın. Bunun diğer kurumların başına gelenlerden bir farkı yok. Hürriyet’in başına bunlar geldi. Yargının başına gelenleri zaten biliyorsunuz, yargıçların yatak odalarına kadar girip dinlediler. Askerlerin başına gelenleri biliyorsunuz, generaller tek tek istifa ettiler. Bazıları da mahkemelerde sürünüyor. YÖK’ün başına gelenleri gördünüz. Türkiye’de herhangi bir kurumun bunların elinden kurtulması mümkün değil. Bu zorluklar bugün benim başıma geldi ama yarın bir başkası olabilir. Aydın Doğan’la ben aslında aynı kaderin iki parçası gibiyiz. O büyük bir para cezasına uğrarken ben 17 yıllık yuvamı kaybettim. Bunlar kolay şeyler değil. (Oda TV)

Bu haber toplam 2844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri