Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çözüm diyalog mu?

21 Mayıs 2008 / 08:54
Medeniyetler çatışmasına en güzel cevap Fethullah Gülen hareketidir.

Fatih Üniversitesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Kuzey İrlandalı ünlü ilahiyatçı Johnston McMaster, medeniyetler çatışmasına karşı en güzel cevabın Fethullah Gülen hareketi olduğunu ifade etti.

11 Eylül'den sonra ortaya çıkan düşmanlığa dikkat çeken McMaster, 11 Eylül, Londra ve Madrid'deki bombalama olayları gibi saldırıların dünyayı Huntington'ın 'Medeniyetler Çatışması' tezine sürüklediğini ifade ederken, "Ama dinlerin özüne bakılırsa durum böyle olmamalı." diye konuştu.

Ünlü İlahiyatçı McMaster, dinlerin özünde barış ve diyaloğun yer aldığına dikkat çekti. Fethullah Gülen'in çalışmalarını değerlendiren McMaster, Gülen'in fikirleri için "Sadece Türkiye'yle sınırlı değil, bütün dünyada uygulanabilir fikirler. Üstelik de kültürlerarası tıkanmanın önünü açacak fikirler. Bu yönüyle Fethullah Gülen, tarihteki yerini almıştır." ifadesini kullandı. Gülen'in kendi entelektüel birikimiyle, İslam'ın toleransını ve şefkatini sunduğunu dilye getiren Johnston McMaster, diyaloğun anlamını şu sözlerle özetledi: "Kendi inançlarımız çerçevesinde herkesi kapsayabilmek... Diyaloğun asıl anlamı budur." McMaster, 'Gülen Hareketi' tarafından değişik ülkelerde açılan okullara değinirken, bu okulların sadece Türkler ve Müslümanlara değil herkese açık olmasını örnek bir durum olarak değerlendirdi.

Zaman - Fatih Vural

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri