Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cuma Namazı için siyasi hamle

15 Ağustos 2008 / 12:50
Resmi temaslar için Türkiye'ye gelen İran Devlet Başkanı Ahmedinecad düzenlediği basın toplanısında Sultanahmet'te kılacağı Cuma Namazı için siyasi hamle dedi.
Dünyanın zulüm içinde olduğunu ifade eden Ahmedinecad, insanlığın dünyanın mevcutu durumundan memnun olmadığını söyledi.

Bugünkü dünyada sorunların kaynağı büyük devletlerin tutumudur diyen Ahmedinejad, "Bizim istedğimiz şey dünydada bir gün insanlığın temizliği sahip olsun." diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyet'in başlıca politikalarından birisinin bu zülmlere karşı gelmek olduğunu belirten Ahmedinecad büyük devletrin İran'a olan düşmanlıklarının sebinin de bundan kaynaklarındığını söyledi. Ahmedinecad, "Büyük güçlerin İran'la olan sorunu bü yüzdendir" dedi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Ahmedinecad, bugün Sulatanahmet Camii'nde kılcağı Cuma namazı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CUMA NAMAZI SİYASİ HAMLE

Şia mezhebine menzup olan Ahmedinecad, kendisine yöneltilen, "Birazdan buradan çıkıp, bir Osmanlı Sünni Camii'nde Cuma Namazı kılacaksınız. Özellikle Cuma Namazı İran'da siyasi bir mesele. Bu namaz siyasi mi?" şeklindeki soruya, "Bu çok büyük siyasi bir hamledir" diye cevap verdi. Sultanahmet'te cuma namazı kılacak olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Ahmedinecad, kendisinin Sultanahmet'te olmasının büyük bir siyai olay olduğunu, Cuma Namazı, ibadet ve siyasetin yanyana gelen bir şey olduğunu söyledi.

Ahmedinecad Sultanahmet Camii'inde kılacağı Cuma Namazı için şunları söyledi: "Benim, bir cumhurbaşkanın orada olması büyük bir siyasi olay değil midir? İslam çok daha büyük değildir. Yani siyasi sınıralran çok daha öte bir şeydir. Cuma namazı, ibadet ve siyaset yanyana gelen bir şeydir. Benim orada Türklerle olmamın sebebi, onalrın yanında ve onlarla birlikte olduğumun göstergesidir. Bu çok büyük siyasi bir hamledir."
Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri