Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cuma namazı kılanları korudular

19 Eylül 2008 / 18:56
Köln'de aşırı sağcıların DİTİB Merkez Cami'nde gösteri yapma isteklerine karşı Almanlar Cuma namazı öncesi cami önüne gelerek birbirlerine kenetlendi.
Müslümanlar cami içinde Cuma namazını eda ederken cami dışında da Müslümanlara gelecek olan tehlikelere karşı Alman polisi ve Alman vatandaşları cami etrafında toplanarak herhangi bir taşkınlık ve saldırı olmamasına karşı korudu. Cuma namazını sükûnet içinde kılan ve namaz sonrasında demokratik bir şekilde seslerini duyuran Türk vatandaşları Alman toplumu ile el ele vererek cami önünde barikat kurdu.

Köln Polisinin açıklamasına göre Cuma namazı sonrasında cami önüne Pro Köln'nün gelme ihtimaline karşılık Alman polisi geniş güvenlik önlemleri alırken, gün boyu grubu Köln-Efhrenfeld Belediye Başkanı Josef Wirges ve DİTİB yöneticileri yönlendirdi.

Pro Köln Cami önüne gelmeyince, Alman polisinin yönlendirmesi ile cuma namazından sonra 2 saat cami önünde bekleyen grup herhangi bir taşkınlık yapmadan dağılarak evlerine gitti.

PRO KÖLN YARIN YÜRÜYÜŞ YAPACAK

Cumartesi günü Pro Köln grubu Köln-Heumarkt meydanında toplanacağı ve gösteri yapacağı açıklandı. Aynı gün Tarihi Köln Kilisesi önünde Pro Köln'e karşı bir yürüyüş için toplanacak olan insanlar Köln cadde ve sokaklarında yürüyüş yapacak. Köln Polisi aynı anda yürüyecek olan iki grubu karşı karşıya getirmemeye ve çakışmamaları için özen gösterdiğini açıkladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri