Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'den Irak'la yeni dönemin işaretleri

24.03.2009 12:41
Cumhurbaşkanı Gül, 2 günlük Irak ziyaretini değerlendirdi. Irak'taki tüm grupların temsilcileriyle görüştüklerini belirten Gül, Irak'la yeni dönemin ilk işaretlerini şöyle verdi:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ziyaretinde "herkesin Türkiye'den memnun olduğunu dile getirmesinden" mutlu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, 2 günlük Irak ziyaretini Türk basın mensuplarına değerlendirdi. Irak'taki tüm grupların temsilcileriyle görüştüklerini belirten Gül, görüşmelerinin gayet samimi bir ortamda geçtiğini kaydetti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile dün akşam uzun bir görüşme yaptıklarını belirten Gül, Maliki'nin Irak'ın geleceğiyle ilgili çok ümitli olduğunu ve Türkiye ile ilişkileri her alanda geliştirmeyi istediklerini vurguladı.

Türkmen siyasilerle de görüştüklerini hatırlatan Gül, Irak'taki bütün grupların Türkiye ile gurur duyduklarını ve Türkiye'nin herkese eşit davrandığını dile getirdiklerini bildirdi.

kullanKuzeydeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ile bu sabah yaptıkları görüşmede terör örgütü PKK konusunu ele aldıklarını kaydeden Gül, görüşmede PKK unsurlarının ve kamplarının bölgelerinde olduğunun açıkça dile getirildiğini belirterek, "PKK unsuru ortadan kalktıktan sonra ilişkilerimizde sınır yoktur, olmayacak. PKK ile mücadelede herkesin desteklemesi gerekir. Bu bittiğinde ilişkiler de çok iyi şekilde devam eder ve sınır olmaz. Ümit ediyorum ki bu yeni dönem herkes için iyi olur" diye konuştu.

Gül, Neçirvan Barzani'nin terör örgütünün kendilerine de zarar verdiğini ve Türkiye'nin bu konuda haklı olduğunu söylediğini bildirdi. Neçirvan Barzani'nin bu konuda söylediklerinin açık olduğunu kaydeden Gül, Barzani'ye Türk devletinin bu konuda kararlı olduğunu ve iyi niyetlerini kanıtlamalarını istediğini söylediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Neçirvan Barzani'nin görüşmede, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'yi ziyaret etme isteğini ilettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Irak konusunda da şunları söyledi:

"Irak'ın yoluna düzgün devam etmesi gerekir. Düzgün devam edemezse sorunlar büyür. Güçlü bir Bağdat ve güçlü bir Irak güvenlik gücü sorunları çözer. Türkiye'nin Irak'a çok güçlü bir desteği vardır. Beni mutlu eden herkesin Türkiye'den memnun olduğunu dile getirmesidir. İki günlük ziyaretimiz herkesi sevindirdi. Devletler zor günlerini komşularının desteğiyle atlatır."

Gül, Kerkük meselesini herkesle görüştüğünü belirterek, merkezi hükümetle Kürt yönetimi arasındaki sıkıntıların ve Kerkük meselesinin çözülmesi gerektiğini Iraklı yetkililere ilettiğini kaydetti.

-EKONOMİ-

Cumhurbaşkanı Gül, enerji konusunun önemine de değinerek, iki ülke arasında ekonomik ilişkiler açısından Irak'ta çok büyük bir potansiyel olduğunu söyledi.

Irak ile dün imzalanan kapsamlı ekonomik işbirliği anlaşması konusunda Gül, Iraklı yetkililerin, bu anlaşmanın başka bir ülkeyle imzaladıkları en büyük ekonomik anlaşma olduğunu kendilerine ilettiklerini kaydetti.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının, özel şirketlerin ve Irak tarafının enerji alanında işbirliğine çok istekli olduğunu belirten Gül, iki ülke arasında savunma sahasında da çok önemli bir işbirliğinin bulunduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha sonra Irak'ın eski başbakanlarından Eyad Allavi'yi kabul etti.

TALABANİ VE EŞİNDEN CUMHURBAŞKANI GÜL VE EŞİNE UĞURLAMA ZİYARETİ

kullanIrak Devlet Başkanı Celal Talabani ve eşi Hero Talabani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşinin kaldığı devlet konuk evine uğurlama ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sırasında Gül ile Talabani arasında geçen kısa sohbette, Talabani Cumhurbaşkanı Gül'e, "Eşim hiçbir resmi ziyarete ve törene katılmazdı. Ama size duyduğu saygı ve sevgiden dolayı bu ziyarete katıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani görüşmesi bittikten sonra Gül ve beraberindeki heyet, Yeşil Bölge içinde bulunan Irak Başbakanlığına hareket edecek.

Gül ve beraberindeki heyet, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Gül'ün onuruna vereceği öğle yemeğine katılacak.

Yemekten sonra da Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyetin Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine gitmesi bekleniyor

Kaynak:
Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri