Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet Bombacısı İtiraf Etti

30.03.2010 15:04
Cumhuriyet gazetesine atılan el bombasıyla ilgili olarak gözaltına alınan Tekin Irşi'den Osman Yıldırım hakkında şok ifadeler...

Ergenekon davasının sürdüğü mahkemeye gönderilen Cumhuriyet bombacısı Tekin Irşi'nin ifadesinde, “Atsam insanların öleceğini biliyordum. Osman Yıldırım'ı aradım.?Bana, ‘At, at, bir şey olmaz' dedi

Cumhuriyet gazetesine atılan el bombasıyla ilgili olarak gözaltına alınan Tekin Irşi'nin, Danıştay saldırının hemen ardından alınan görüntülü ifadesinin çözümü 4 polis tarafından yapılarak Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim edildi.
Irşi ‘DVD 9' olarak numaralandırılmış görüntüde, Osman Yıldırım'ın Cumhuriyet gazetesine attığı bombayı cebinde getirdiğini anlatarak, “Atsam oradaki insanların öleceğini biliyordum, vicdanen rahat değildim. Osman Yıldırım'ı aradım, ‘At, at, bir şey olmaz' dedi. Daha sonra pimini çekmeden kapısına doğru attım” dedi.

Irşi ayrıca Danıştay saldırı faili Alparslan Arslan'ın kendisine uyuşturucu madde kullandığını söylediğini ve “Bu 40 tane kokainden daha beter. Diğer uyuşturucular yanında çok farklı, burundan alıyorum” dediğini söyledi.

Tekin Irşi, 17 Mayıs 2006'da Alparslan Arslan tarafından Danıştay'a yapılan saldırının ardından 4 Haziran 2006'da İstanbul polisi tarafından yakalandı. İfadesi alınan Irşi'nin, sorgusuna ikisi Terör, ikisi Organize Şube'de görevli 4 polis katıldı.

“DVD 9” olarak kaydedilen görüntülü ifadede Irşi, Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'la Osman Yıldırım aracılığıyla tanıştığını söyledi. Arslan'ın ‘sofu' olduğunu, çalıştığı bara gelmediğini iddia eden Irşi, tanışmak için çay bahçesinde buluştuklarını anlattı. Arslan'la üçüncü buluşmalarının Etiler'deki Coco Bar'da gerçekleştiğini anlatan Irşi, Cumhuriyet'e bomba atılması konusunun ilk burada gündeme geldiğini belirtti. Cumhuriyet gazetesine 5 Mayıs 2006'da ilk bombayı atanın kendisi olduğunu söyleyen Irşi, bombayı Osman Yıldırım'ın verdiğini, Cumhuriyet gazetesine gittiklerini, Yıldırım'ın yanından ayrıldığını, ancak kendisinin çok fazla insan olduğu için bombayı atmadığını anlattı. Irşi, ankesörlü telefondan Osman Yıldırım'ı aradığını belirterek, şöyle konuştu:

“‘Ya Osman abi, olmaz. Kalabalık' dedim, ‘Ya at at, bir şey olmaz' dedi. ‘Ya niye atayım, tıklım tıklım insan' dedim. ‘Yav, bir şey olmaz, taş misali at' dedi. Ben ‘atmam' dedim. Biraz daha ısrar etti, ben atmayacağımı söyleyince bara geçmemi söyledi. Erhan'la bara geldi, ‘Neden atmadın' dedi. Ben de kalabalık olduğunu söyledim. ‘Tamam akşam olsun atarsın' dedi. Saat 8 gibi yeniden oraya gittik. Ben, Erhan ve Osman. Baktım, yine insanlar var. Vazgeçtim, saat 10-11 olduğunda bombayı elime aldım. Pimini çekmeden kapısına doğru attım.”

“Milyon dolar gelecek”

Kendi attığı bombanın patlamadığını ve Yıldırım'ın veryansın ettiğini söyleyen Irşi, Cumhuriyet'e 2. bombayı İsmail Sağır'ın, üçüncü bombayı Arslan'ın attığını öne sürdü. Irşi, Arslan'ın kendilerine “Kafanıza bir şey takmayın, okyanuslarda yüzeceğiz, deniz bize ufak gelir. Milyon dolar gelecek” dediğini anlattı.

Arslan'la en son Ankara'ya gitmeden önce Acarlar'da bir kumarhanede görüştüklerini belirten Irşi, “Osman ‘Tenekeleri ayarladın mı?' dedi, teneke derken silahları kastetti. Irşi, “Silahları gördün mü?” şeklindeki soruya ise, “Keleş vardı, iki Glock, bir tane Browning vardı. Keleşi Osman getirmiş, Alparslan'a 1.5 milyara satıyormuş, silahları Alparslan'ın arkadaşı Aykut getirmiş” dedi.

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri