Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Canan Arıtman'a İzmir'de Şok

09.12.2009 21:28
CHP İzmir Milletvekili bir panelde konuşma yapacağı sırada 'Savaştan, kandan beslenen CHP İzmir'e yakışmıyor" diyen kadınların protestosuna uğradı.. Bu arada bazı CHP'liler kadınların üzerine yürüdü.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Konak Belediyesi'nin düzenlediği "Çocuk Kadınlar" adlı panelde konuşma yapacağı sırada Sosyalist Demokrasi Partisi'ne (SDP) mensup kadınlar tarafından protesto edildi. SDP'liler, "Savaştan, kandan beslenen CHP İzmir'e yakışmıyor" dedi. Bazı CHP'liler, kadınların üzerine yürüdü.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde, CHP'li Arıtman sözlerine başladığı sırada eylemci kadınlar ayağa kalkarak, "Faşist Arıtman kadın haklarını savunamaz", "Faşist CHP" şeklinde sloganlar attı. Kadınlar ayrıca "Kadınlar barış istiyor", "Dev-Lis" yazılı dövizler açtı. Arıtman'ın konuşmasına kısa bir süre izin vermeyerek slogan atan eylemciler, CHP'liler tarafından dışarı çıkartıldı.

Eylemciler, burada da slogan atmaya devam etti. Bu sırada bazı CHP'lilerin kadınların üzerine yürüdüğü görüldü. Dışarı çıkan ve burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan SDP'liler, "DTP'ye İzmir'de yapılan saldırı sonrası Canan Arıtman'ın bir tek sözü yoktur. Gelipte burada kadın haklarını savunması ona kalmadı. Kadın hakları savunuculuğunu barış isteyen kadınlar yapar. Savaştan, kandan beslenen CHP İzmir'e yakışmıyor." dedi.

Olay yerine gelen CHP'li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın, "İlk kez bu soruna dair bu kadar iyi bir katılım oldu ama sizler olayı sabote etmeye çalışıyorsunuz. Bu etik değil. Konuşmacıların ardından soru cevap bölümünde düşündüklerinizi dile getirip sorabilirdiniz," sözleri üzerine gruptan bir eylemci "Sizin yaptıklarınız etik mi? Sizler bize söz hakkı tanımıyorsunuz. Bizi dinlemeye tahammül edemiyorsunuz." şeklinde yanıt verdi.

Panelin ardından protesto ile ilgili basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Arıtman, söylenenleri anlamadığını ancak tepkinin demokratik bir hak olduğunu, grubun protestosu saygıyla karşıladığını ifade etti.

Arıtman " Biz de mecliste pankart açtık ve bugün Kadın Erkek Eşitlik Komisyonu kurduk. Keşke kadınlara bir hak kazandırma yönünde bir protesto olsaydı. Yapılan eylem görüldüğü gibi kadınlara bir şey kazandırmadı maalesef. Bizim de amacımız kadının özgür birey olması yönündedir." diye konuştu.

Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri