Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet mitingleri aydınlandı

07.08.2009 03:28
Ergenekon iddianamesi, Cumhuriyet mitinglerinin perde arkasını da gözler önüne serdi.
Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Prof. Dr. Erol Manisalı'nın evinde ele geçirilen belgeler, Cumhuriyet mitingleri ve Üniversiteler Arası Kurul açıklamalarının kaynağını gözler önüne seriyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 3. iddianamede, Prof. Dr. Erol Manisalı'da elde edilen dokümanların Ergenekon soruşturmasında şüphelilerden elde edilen 'Sivil Toplum Örgütlerinin tek elden yönetilmesi' dokümanıyla örtüştüğü ortaya çıktı.

Dokümanlarda kısa, orta ve uzun vadeli çözüm yollarının yer aldığı belirtiliyor.

Çözüm Yolları (Kısa vadeli) başlığı altında, "Barolar başta olmak üzere meslek odalarının bir araya getirilmesi ve ortak eylem hazırlanması", "üniversitelerin devreye sokulması, senatoların ve üniversitelerarası kurumların eyleme geçmeleri", dernek vakıf gibi sivil toplum örgütleri arasında koordinasyon sağlanması; Çözüm Yolları (orta ve uzun vadeli) başlığı altında ise "sosyal sınıfların yeniden örgütlenmelerine olanak sağlayan girişimlere geçilmesi", "mevcut ulusalcı ve Kemalist partiler içinde yeniden yapılanmanın sağlanması, sosyal sınıf-örgütlerin bu partilerin çatısı altına sokulması girişimlerinin başlatılması, ulusal güçler arasında topyekün seferberliği başlatacak girişimler, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkan bütün kurumların bir çatı altında harekete geçirilmesi, böyle bir çatının nasıl kurulacağının araştırılması" gibi alt başlıkların yer aldığı ifade ediliyor.

Özellikle kısa vadeli çözüm yolları kısmında bahsedilen konular bir döneme ışık tutuyor.

Belgelerdeki bilgiler, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmemesi için 2007 Nisan-Mayıs aylarında düzenlenen Cumhuriyet mitinglerinin altyapısının bir odaktan düzenlendiğini ortaya koyuyor.

İddianamede, Ergenekon soruşturmasında şüphelilerden elde edilen ve örgütün yapısını ve işleyişini anlatan en önemli temel dokümanın Ergenekon'un Yeniden Yapılandırılması olduğu, ayrıca örgütün Devletin Yeniden Yapılandırılması, Medyanın Yeniden Yapılandırılması, Sivil Toplum Örgütlerinin tek merkezden yönetilmesi, Türkiye'de birçok sivil toplum örgütünün kurulup birbiri ile irtibatlanması ve hatta mafyanın yeniden yapılandırılmasına yönelik örgütsel içerikli dokümanların ele geçirildiği belirtilerek, Manisalı'da ele geçirilen el yazısı notta da hem yeniden yapılandırma hem de tek merkezden STK'ların koordinesine ilişkin ana başlıklar olduğu, bu hususun Ergenekon'un amaçları ile örtüştüğü vurgulanıyor.
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri