Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

cumhuriyet'in derdi başka

26 Mayıs 2008 / 08:36
Cumhuriyet'ten bir yalan klasiği daha.

Fethullah Gülen'le ilgili olarak yazdığı haberler mahkeme kararlarıyla yalanlanan Cumhuriyet gazetesi, taktik değiştirdi. Gazete bu kez bazı bilgileri çarpıtarak haberleştirip Gülen'i kamuoyu önünde suçlu gibi göstermeye çalışıyor.

Çarpıtma ve yalan bilgilerden oluşan haberin kimi gazeteciler tarafından alınıp yorumlanması üzerine Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, bir açıklama yaptı. Gülen'in yurtdışına çıkmadan önce emekli olduğunu, sigortalı olması sebebiyle devlete fazladan primi ödediğini belirten avukat Erdemli, , "Müvekkilim kendisine haksız çıkar sağlamamıştır. Emekli olduktan sonra redaktörlük işini sürdüren Sayın Gülen sigortalı yapılmamış olsaydı bu sefer de vergi kaçırıyor denilecekti." yorumunu yaptı. Sosyal güvenlik uzmanlarına göre Gülen ile ilgili işlemler 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre yapılmış. Ortada yasa dışı bir durum söz konusu değil. Cumhuriyetin yalanı üzerine yorum yapan bazı yazarlar da, Nil A.Ş'nin hizmet alanından biri olan 'ajanda ve defter üretimine' vurgu yaparak kuşku uyandırmaya çalışıyor. Oysa Nil A.Ş bir yayınevi. Gülen'in kitaplarının büyük bir kısmı da, bu yayınevi tarafından basıldı. Yapılan yorumlarda bu gerçek gözardı edildi.

22 Mayıs 2008'de Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan habere Fethullah Gülen'in avukatı itiraz etti. Gazetenin Gülen'le ilgili 'haksız ve kuşku uyandırıcı iddialara yer verdiğine' dikkat çeken avukat Orhan Erdemli şöyle dedi: ''Müvekkilim muhterem Gülen, redaktör olarak çalıştığı dönemde yasal düzenleme ve hizmet akdinin gereğini aksatmadan yerine getirmiştir. Bu durum denetim tutanaklarında açık bir şekilde yer almaktadır. Diğer yandan, emekli olan Sayın Fethullah Gülen'in redaktör olarak çalıştığı dönemde sigortalı olması kendisine herhangi bir haksız çıkar sağlamamış, aksine, sigortalı olması sebebiyle fazladan prim ödenmiştir.'' "Yıllar önceki bir olayın çarpıtılarak yeniymiş gibi haber yapılması da art niyeti açıkça ortaya koymaktadır" diyen avukat, ''Emekli olduktan sonra redaktörlük işini sürdüren Gülen, sigortalı yapılmamış olsaydı, bu sefer vergi kaçırıyor denilecekti. Bu da gösteriyor ki, amaç gerçeğe uygun haber yapmak değil fırsat düşürüp muhterem Gülen'i karalamaktır".

Sosyal Güvenlik Uzmanı diyor ki..

Cumhuriyet'in ''Fethullah Gülen İzmir'de'' başlıklı haberinde Gülen'in 18.10.2002 ile 01.01.2003 tarihlerinde sigortalı işe başlamış gibi gösterildiği iddiası yer aldı. 'Sigortası bile yasalara aykırı'' başlığının kullanıldığı haberde Gülen, sanki suçluymuş gibi gösterildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ziya Perver, Gülen'in emekli olduktan sonra bir yayınevinde 'redaktör' olarak çalışmasının önünde yasal bir engelin bulunmadığını söyledi. Gülen'in bir süre çalıştığı kurumda yapılan işlemlerin tamamı 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 63. maddesine uygun. Perver bunu şöyle açıklıyor: ''Yaşlılık aylığı almakta iken sigor­talı olarak bir işte çalışmaya başlayanların yazılı talepte bulunmaları halinde yaşlılık aylıklarının ödenmesine devam olunur. Ancak bunlardan 78 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden % 30 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir.'' Ziya Perver yapılan uygulamayı değerlendirirken, ''Devlet söz konusu uygulamada hiçbir şey kaybetmeden gelir elde ediyor. Bu da kişiye değil devlete fayda sağlıyor.''

Söz konusu haberdeki başka bir çarpıtma ise Fethullah Gülen'in çalıştığına yönelik yazılı sözleşmenin bulunmadığı kısmı oldu. Fakat o dönemki 1475 sayılı iş kanununun 9. maddesinde ''yazılı akit yapılmayan durumlarda işveren, işçinin isteği üzerine, kendisine genel ve özel iş şartlarını gösteren ve imzasını taşıyan bir belge vermekle yükümlüdür. Bu belgeler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.'' ifadesi geçiyor.

Bir yayınevi için 'redaktörlük' vazgeçilmez birimler arasında yer alıyor. Bu çerçevede, NİL AŞ, yayınladığı bazı eserler için Gülen'den hizmet alıyor. Cumhuriyetin haberinde yayınevinde 'redaktör' alarak görev yapan Gülen'in bu işi yurt dışında yapması da suç gibi gösteriliyor. Redaktör olarak çalışanların sabit mesai ve yer şartının olmadığı gerçeği görmezden geliniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri