Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet:Tehlikenin farkında mısınız?

02 Temmuz 2008 / 10:40
Cumhuriyet, Ergenekon operasyonu süresince iki gözaltı yaşadı.
Ergenekon Soruşturması süresince iki önemli ismi gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi, dün yaşanan gözaltıları okuyucularına"Büyük gözdağı" manşetiyle duyurdu. Gazete, bir kez daha "Tehlikenin Farkında mısınız?" uyarısında bulundu.

Ergenekon'a en sert tepkiyi Ankara temsilcisi gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi verdi. Gazete, arama ve gözaltı kararının 29 Haziran tarihli olmasına karşın operasyonların AKP kapatma davasında Yargıtay Başsavcısı'nın sözlü açıklama yaptığı güne denk getirilmesini dikkat çekti. Gazete, Cumhuriyet tarihinde ilk kez iki emekli orgeneralin de askeri lojmanlardaki evlerine baskın düzenlendiğini yazdı.

Tehlikenin farkında mısınız?
Gazeteye göre yürütülen operasyonun asıl amacı iktidara muhalif kesimlerin susturulması. Soruşturmaya ilişkin henüz bir iddianamenin ortaya konulamamasının gerekçesi de işte burada saklı. Cumhuriyet'in başyazısında ise Mustafa Balbay'ın gözaltına alınmasının hukuka aykırı olduğunu belirtilerek; "Peki, dünden beri olan bitenler, laik demokratik Cumhuriyete ve onun kazanımlarına sahip çıkan kesimlerin sözcüsü olan gazetemize yönelik bir saldırı mı?.. Gazetemizi susturmak için mi bütün bu girişimler. Adı sanı kamuoyunca yakından bilinen kişilerin, gece yarısı ve sabah baskınlarıyla evlerinden gözaltına alınması ile verilmek istenen siyasi mesajan artık herkes farkında mı? Tehlikenin farkında mısınız?..Operasyonun gazetemize ve AKP iktidarına yönelik bir girişim olduğu yönündeki şüphelerimiz bir maddi olgu olarak karşımıza çıkmıştır." denildi.

Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri