Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet'ten inanılmaz çarpıtma

07.09.2009 20:19
A Milli Futbol Takımımız Cumartesi günü Kayseri Kadir Has Stadyumunda Estonya ile oynadığı maçı 4-2 kazandı.
Maçta verilen sakatlıklar nedeniyle skor kadar stadın zemininin bozuk olması da tartışıldı. Herkes bir çok gerekçe saydı ama en ilginç ve en fantastik gerekçeyi Cumhuriyet gazetesi buldu.

Spor sayfasının manşetine "ULUSALLAR 'TÜRKÇE' KURBANI" başlığını atan gazete masa başı haberciliğin de iyi bir örneğini vermiş. Gazeteye göre Kadir Has Stadının zeminin bozuk olmasının nedeni 3 ay önce yapılan Türkçe olimpiyatları imiş. Haberi okuduğunuz zaman görüyorsunuz ki gazetenin iddiasını doğrulayan tek bir görüş yok. Ne konuyla ilgili uzmanlarla konuşulmuş ne de kulüp yöneticileriyle. Kayseri'ye giden muhabir özel-farklı haber yapmak için haberi resmen uydurmuş.

Yani Cumhuriyet hem Türkçe'ye, hem bu olimpiyatlara çamur atmak için böyle bir habere imza atmış. Milli futbolcular hepimizin gözbebeği. Tıpkı Türkçemiz gibi... Onların sakatlanmasını kimse istemez ama bunu bahane ederek saçmalamayı 'haber' diye sunmak ancak art niyetle açıklanabilir. O nedenle bu haberi yazan ve onu yayınlamaya değer bulan editöre dört sorumuz var. Sonrasında bir de Milliyet'e sorumuz olacak..

-Farz edelim ki yalan yazmadınız, Türkçe olimpiyatları nedeniyle zemin bozuldu.. Peki nasıl oluyor da dünya çapında denilen bir stadın zemini 3 ayda tamir edilemiyor. Üstelik bu stad Kayseri'de. Yani her konuda pratik zekaya sahip bir ilimizde. Hafızanızı tazelemek bakımından hatırlatmakta fayda var. Fenerbahçe ile yapılan açılış maçında da saha daha kötüydü. Ancak Kayserililer maç iptal edilmesin diye zemindeki ıslaklığı gidermek için tribünleri ısıtacak 320 adet doğalgazlı radyan ısıtıcıları devreye sokmuştu.

-Ve ikinci soru... Eğer zemin 3 aydır futbolcuların sağlık durumunu tehdit edecek kadar kötüyse Türkiye Futbol Federasyonu neden Kayserispor'un bu sahada maç yapmasına izin veriyor...

- Aynı sahada Estonyalılar da futbol oynadı. Acaba neden onlar bizim futbolcular kadar çabuk sakatlanmadı?

-Kadir Has Stadındaki maçta kaç futbolcumuz sakatlandı? 'Cam adam' Gökhan Zan dışında kim sakatlığı nedeniyle oyundan çıkarıldı. Gökhan ve Kazım haricinde hangi futbolcumuz Bosna'ya götürülmedi ya da sakatlıkları nedeniyle kadro dışı kaldı?

Ve Milliyet gazetesinin internet sitesi...

Cumhuriyet gazetesinin Türkçeye, Türkçe sevdalılarına olan tavrı biliniyor. O nedenle uydurma haberi görev aşkıyla girmelerini anlamak mümkün. Ancak Milliyet'in editörlerinin de bu haberi sorgusuz sualsiz sitelerine almalarına anlamak kolay değil.
Kaynak:
Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri