Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Cuntacılıkla akrabalığı, Türk solunu bitirdi"

12 Mayıs 2008 / 02:41
Oral Çalışlar: Cuntacılıkla akrabalığı, Türk solunu bitirdi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oral Çalışlar, Türk solunun yok olmasının, cuntacılıkla işbirliği içine girmesinden kaynaklandığını söyledi.

68 kuşağının önemli isimlerinden Çalışlar, devletin o günlerde sağ-sol çatışmasını çıkarmak için bazı grupları kullandığını ve ulusalcılıkla bu tehlikeli anlayışın tekrar nüksettiğini belirtti.

Haftalık haber dergisi Aksiyon, bu hafta 'Cuntacılık mı demokrasi mi? 68'den ne kaldı?' kapak dosyasıyla çıktı. Dergi, dosya haberi kapsamında Oral Çalışlar'la dikkate değer bir röportaj yaptı. Oral Çalışlar, söz konusu haberde, Türk solunun geçmişte cuntacı yapılarla içli dışlı yaşadığını, bunun da en büyük zaafı olduğunu anlatıyor.

"Türk solunu bitiren, cuntacılıkla akrabalığıydı." ifadesini kullanan Çalışlar, 68'in bir yönüyle isyan olduğunu, fakat solun o dönemdeki ilişkileri açısından yaşananların sorgulanması gerektiğini söylüyor.

Çalışlar, Türk solunu ise şöyle tanımlıyor: "Sosyalist hareketin o dönemdeki önderlerine bakarsanız köken itibarıyla CHP'lidir ve Kemalist'tir. Kemalizm'in içinden çıktığı için devletçi ve milliyetçiydi. Askeri, modernleşmenin önemli bir unsuru sayan fikriyatı barındırıyordu. 27 Mayıs yeni olmuştu ve biz yeni bir 27 Mayıs arayışındaydık." Bu durumun hata olduğunu söyleyen Çalışlar, solun darbeci olduğunu ancak cuntaların da her dönemde gelip solu dövdüğünü belirtiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri