Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cunta'dan eşi görülmemiş karar

12 Mayıs 2008 / 03:48
Cunta yönetimden tarihte eşi görülmemiş karar.

BM, Myanmar'da binlerce kişinin ölümüne neden olan kasırga felaketinin ardından hükümetin yardım uzmanlarına vize vermeyi reddetmesinin, ''insani yardım çabaları tarihinde eşi görülmedik bir şey'' olduğunu belirtti.

BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü Paul Risley, örgütün 6'sı komşu Tayland olmak üzere 10 vize başvurusunda bulunduğunu ancak hiç bir başvuruya yanıt alamadıklarını söyledi. Risley, ''Myanmar hükümetine hafta sonu çalışılarak vize başvurularını mümkün olduğunca çabuk işleme koyması çağrısında bulunuyoruz'' dedi.

Myanmar hükümetinin fikrini değiştirmesi durumunda bile pazartesi gününe kadar tatil nedeniyle Tayland'dan vize alma umudu olmadığını belirten Risley, bu engellemelerin ''modern insani yardım çabalarında eşi görülmedik bir durum'' olduğunu ifade etti.

Kasırgada 62 binden fazla kişinin öldüğünü veya kaybolduğunu belirten cunta yönetimi, yabancı uzmanlara ve personele değil, uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Avustralya'daki Myanmar Büyükelçiliği önünde hükümetin felakette yavaş hareket etmesi nedeniyle yaklaşık 80 Myanmarlı protesto gösterisi düzenlendi.

Gösteri sırasında polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Protestocu bir kadının elçilik kapısına yönelen bir diplomatın aracına su şişesi attığı, kadını gözaltına almaya çalışan polise 2 kişinin engel olmaya çalıştığı belirtildi.

Protestocular, yeni anayasa için yarın yapılması planlanan referandumu ise ''sahtekarlık'' olarak nitelendirdi. Protestocuların çoğunun üzerinde ''referanduma hayır'' anlamına gelen kırmızı çarpı işaretli beyaz tişörtler giydikleri gözlendi. Göstericiler, ''Burma'ya (Myanmar) barış'' diye sloganlar attı ve ''Kasırga Kurbanlarını Kurtarın'', ''Haksız Referandumu Durdurun'' yazılı pankartlar taşıdı.

-KATAR YARDIM UÇAĞI GERİ ÇEVRİLDİ-

Bu arada, Katar'dan Yangon'a gelen ve içinde kurtarma ekibinin yer aldığı uçak, cunta yönetimi tarafından geri çevrildi. Cunta yönetimi, gerekçe olarak uçağın sadece yardım malzemesi getirme izni olduğunu belirtti.

Hükümetin yönetimindeki Myanma Ahlin gazetesi, ''Myanmar şu anda yabancı ülkelerden kurtarma ekiplerini kabul edecek durumda değil. Ancak şu anda Myanmar yardım alınmasına öncelik veriyor ve bu yardımı kasırganın vurduğu bölgelere kendi yardım ekipleri aracılığıyla ulaştırıyor'' diye yazdı.

Kaynak:
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri