Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çuvalın intikamını alan albaya soruşturma

14.07.2010 11:55
Çuval'ın intikamı olarak ABD'li albayı soyup, sorgulayan emekli albay Aziz Ergen ile korucubaşı Tahir Adıyaman'a Ergenekon’un bir kolu oldukları iddiasıyla soruşturma başlatıldı

Kuzey Irak’ta görev yapan Türk birliğinin kafasına çuval geçirilip sorgulanmasının ardından Şırnak'ta görev yaptığı dönemde, Irak sınırında ABD'li albayı soyup sorgulayan, Ankara'da Beyaz Enerji operasyonunu yöneten emekli kurmay albay Aziz Ergen ile Şırnak bölgesinin önde gelen aşiretlerinden Jirkiler'in lideri korucubaşı Tahir Adıyaman hakkında "Ergenekon'un bir koluna bağlı faaliyet yürüttükleri" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Ergen'e bağlı Uludere ilçesine bağlı Gülyazı Taktik Jandarma Sınır Alay Komutanı olarak 2003-2004'te görev yapan Ergen ile Tahir Adıyaman hakkında bir uzman çavuş ihbar mektubu yazdı. Uzman çavuş L.G.'nin mektubu, Gaziantep'in Islahiye ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildi. Mektup, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine gönderildi.

Sabah gazetesinin haberine göre Ergenekon savcıları da suçun işlendiği yerin Şırnak olması nedeniyle "yetkisizlik" kararıyla birlikte dosyayı Diyarbakır'a gönderdi. Dosyanın ulaştığı Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma başlattı.

İstanbul'dan gönderilen dosyada yer alan uzman çavuş L.G.'nin yazdığı ihbar mektubuna göre, Albay Ergen komutasında er olarak bildiği askeri üniformalı PKK itirafçısı kişiler Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Uzungeçit bölgesinde 7 askeri şehit etti.

Tahir Adıyaman'ın aşireti olan Jirki mensubu Selahattin adlı kişinin PKK adına 15 yıl dağlarda silahlı faaliyet gösterdikten sonra itirafçı olduğu, beş kişilik timle bölgeye geldiği, Tolga adlı bir üsteğmenin de onlara katılmasıyla bölgede operasyonlar yürüttükleri belirtildi.

Söz konusu ekibin o dönemde Hasan adlı bir binbaşıya suikast yaptıkları da iddia edildi. Soruşturma kapsamında Albay Ergen ile Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılacağı belirtildi.

Albay Aziz Ergen, 1997-2000 Batman'da Jandarma Kurmay Başkanlığı yaptı. 2000-2001'de Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı sırasında Beyaz Enerji operasyonunu yönetti. 2003-2004'te Şırnak'ta ABD'li Albay Martin Rollinson ve beş peşmergeyi yakalayarak, soyduktan sonra 5 saat sorguladı

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri