Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bunun adı D-Smart rezaleti !

24.10.2009 01:03
Türk televizyonculuğu Romanya’da oynanan Steaua Bükreş-Fenerbahçe maçıyla birlikte tam bir rezalete sahne oldu. Taraftar susma ve protesto et!
UEFA Avrupa Ligi maçlarının yayın hakkını elinde bulunduran D Smart’ın şifresiz yayınlaması gereken Steaua Bükreş - Fenerbahçe maçı Doğan Grubu’nun karasal yayını da bulunan TNT kanalından şifresiz olarak verildi. Aslında 30. dakikaya kadar öyle oldu. Fenerbahçe’nin deplasmanda olmasına rağmen müthiş bir oyun ortaya koyduğu maçı TNT’de izleyenler maçın 3/1’lik kısmından sonra spiker tacizi, yayın kesme, eşek kadar logonun arasından futbol topunu arama rezaletine şahit oldu.

D Smart aynı anda TNT’de şifresiz olarak yayınlanan (UEFA Kurallarına göre, mecburen) maçı, rakip yayın platform Digiturk’ün de kanal listesinde olan TNT üzerinden vermesini bahane ederek güzelim maçı sabote etti durdu. Maçı anlatan spiker maçı bıraktı iki de bir, “Bu maçın başka bir dijital platformda da yasal olmayan bir şekilde yayınlandığını haklarını da mahkemede arayacaklarını” dedi durdu. Ama bir kere değil on kere değil. 60 dakikalık bir nakarat eşliğinde izledik maçı. Kazım ceza sahasında şutu çekecek TNT ‘deki spiker D Smart’ın hakkını arama peşinde. Rezalet sadece bununla kalmadı. Bir de TNT ekranın ortasına kocaman bir D Smart logosu basıldı. Neden acaba? Bu maçı aynı zamanda Digitürk’deki TNT’de izleyen vatandaşlar korkup hemen o kanalı kapatıp, ivedi bir şekilde D Smart’a abone olsunlar diye galiba. Saçmalık ne saçmalık. Arada bir de yayını durdurup, maçı makasladılar.
Ha bir de alt yazı olayı var. O da savaşa döndü.

Hem alttan hem de reklam panolarının üstünden yani ekranın hem altından hem de ortasından, “Bu maçın her türlü uydu ve dijital yayın hakları D Smart’a aittir. Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarını izlemek için D Smart’a abone olun” yazısı geçerken Digitürk de kendi platformunda, “İzlemekte olduğunuz TNT kanalı, DIGITIRK’de yasal mevzuata uygun şekilde hak sahipleri ile yapılmış sözleşmeye dayanarak yer almaktadır” diye cevap verdi. Olan ise bu saçma sapan olayla uzaktan yakından ilgisi alakası olmayan, evinde maç keyfi yapmak isteyen vatandaşa oldu.

Rezaletin bir de ikinci perdesi var.

D Smart TNT’deki maçın Digitürk platformundan yayınlanmasına “ciyaklarken” bağlı olduğu medya grubunun gazetesi Hürriyet’te yayınlanan reklamda TNT’deki maçın Digitürk’de izlenebileceği iki kere anons edilmişti. Dünkü Hürriyet’te yer alan reklamda gazete okuruna, TNT’deki maç keyfini isteyenin, normal antenden, D Smart 21. Kanaldan, kablolu yayından ya da Digiturk 54. Kanaldan izleyebileceği söyleniyordu. Şimdi soralım; TNT kimin? Doğan Grubu’nun. Peki D Smart kimin? Aynı ismin. Ya ilanın yayınlandığı Hürriyet! O da Doğan Grubu’nun.

Peki D Smart ne yaptı Digiturk 60 dakika boyunca paylayıp cümle aleme rezil etme derdine düştü. Rezalet kelimesi bu haberde çok geçti zaten. Daha da bir şey demeye gerek yok.
Haber 7
Bu haber toplam 8218 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri