Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

D. Gezmiş Ergenekoncu mu?

16 Mayıs 2008 / 08:39
'Deniz Gezmiş'i bile Ergenekoncu yaptılar' - Erkan Acar'ın yorumu

Türkiye'de 1968 Gençlik Hareketi yıl dönümü bu yıl ilginç tartışmalara sahne oluyor. '68 kuşağı', Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ulusalcılar tarafından sahiplenilmesine karşı çıkıyor.

'Ordu Göreve' pankartı açarak darbe çağrıları yapan Türk Solu grubu yaptığı faaliyetlerde Deniz Gezmiş fotoğrafını çok sık kullanıyor. Ulusalcı bir diğer isim gazeteci Hulki Cevizoğlu da bu yıl 68 gençlik hareketleri ve Deniz Gezmiş ile ilgili bir kitap yazarak Gezmiş ve arkadaşlarını sahiplendi. Böyle bir atmosferde gündeme gelen ülkemizdeki 1968 Gençlik Hareketi'ni konu alan bir panel Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlendi.

Panele 40 yıl önceki sol gençliğin idol isimleri Gün Zileli, Veysi Sarısözen, Ragıp Zarakolu ve Ergun Aydınoğlu gibi isimler katıldı. Uzun bir aradan sonra kamuoyunun karşısına çıkan Gün Zileli, 1968 öğrenci hareketlerini değerlendirdi. Türkiye'de '1968 Gençlik Hareketi'nin üç şekilde algılandığını dile getiren Zileli, şunları söyledi: "Bir tanesi ticari. 1968'in rantının peşinde olanlar var. İkincisi siyasi, üçüncüsü de ki ben buna 'Adsız 68' diyorum. Gerçek 68 budur. İsimleri unutulan adsız o öğrenciler başlattı bu hareketi, biz de katıldık." Türkiye'deki 68 gençlik hareketini Avrupa'daki gençlik hareketlerine göre başarısız bulduğunu dile getiren Zileli, şu görüşleri dile getirdi: "Bizdeki öğrenci hareketleri Türkiye'de çok büyük bir değişime yol açmadı. Toplumsal veya siyasi ruh yaratma açısından Türkiye 68'i başarılıdır diyemeyiz. Bizdeki 68 sırtını var olan hegemonyaya dayamıştır. Gerçek kitle hareketi bitince bu hareketin üzerindeki örgütler ulusalcı bir tavır aldı. O dönemde hatta cuntasal bir eğilim vardı. Batı'da yürüyen gençler ellerine Napolyon'un fotoğraflarını alarak yürümedi. Orada gençler mevcut iktidarı sorgularken bizim böyle bir sorgulama yapmamız mümkün değildi. 68 öncesinde sol daha kültürel, müziği edebiyatı olan bir hareket idi."

Magazin figürü haline getirilmemeli

1968 gençlik hareketlerinin önde gelen isimlerinden Veysi Sarısözen son günlerde medyada 68 gençliği üzerine çok şeyler söylendiğine dikkat çekti. Deniz Gezmiş'in magazin figürü haline getirildiğini savunan Sarısözen, şunları söyledi: "Ceviz Kabuğu gibi ne idüğü belirsiz bir program Deniz Gezmiş'e övgüler yağdırıyor. İnsan bütün bunlara bakınca Deniz Gezmiş'i Ergenekon'un, CHP'nin elemanı zannediyor. Nasıl oluyor da Deniz Gezmiş böyle tuhaflıklara alet ediliyor."

Dink'in avukatına açtığı dava işlemden kalktı

Ergenekon terör örgütü soruşturması sonrasında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, öldürülen Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink'in avukatı Erdal Doğan hakkında açtığı dava işlemden kalktı. Küçük, avukat Doğan'ın 19 Ocak 2007'de öldürülen Dink cinayeti ile ilgili 'Veli Küçük'ün cinayetle ilişkisi olabilir, yargılanmalı' sözleri sebebiyle Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 10 bin YTL'lik tazminat davası açmıştı. Küçük, Doğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu öne sürmüştü. 15 Mayıs 2007 tarihinde açılan ve ilk celsesi 18 Eylül 2007'de görülen dava dün sonuçlandı. Küçük'ün avukatları Tayfun Ilıca ve Taciser Ülkü Ilıca davayı takip etmeyince dosya işlemden kaldırıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri