Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

D.Feneri davasına tepkiler nasıl

17 Eylül 2008 / 14:01
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Deniz Feneri davasının kararına üzüldü. MHP, DSP ve CHP'nin tepkileri ise bakın nasıl?
Almanya'da, Deniz Feneri Derneği'nin 3 yöneticisinin dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığı davada karar açıklandı.

Mahkeme sanıklardan Mehmet Gürhan'a 5 yıl 10 ay, Mehmet Taşkan'a 2 yıl 9 ay ve Firdevsi Ermiş'e 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi.
DENİZ FENERİ DAVASININ SONUCUNA VERİLEN TEPKİLER ŞÖYLE:

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin: Şahin, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının suç işlemesi ve bunun sonucunda yargılananların hüküm giymeleri sevinilecek bir şey değil. Özellikle bunun yurt dışında işlenmiş olması ve yurt dışında hüküm giymiş olmaları çok daha üzüntü vericidir. Bakanlığıma bu dava veya başka davalarla ilgili hukuki yardımlaşma açısından bir görev düştüğünde o mutlaka yerine getirilecektir'' dedi.

MUHATAP ARTIK AK PARTİ'DİR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır şunları söyledi: Konunun muhatapı artık AK Parti hükümetidir. İnanç istismarı ve bunun siyasette kullanılması çok kötü bir harekettir.

AK PARTİ HÜKÜMETİ ALMAN YARGISINA BASKI YAPTI

DSP Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi Almanya'da görülen Deniz Feneri davasıyla ilgili Türk savcılarını da harekete geçmeye çağırdı. AKP hükümetinin, Alman yargısına baskı yaptığı iddialarını belirten Erçelebi, “Türk savcıları da böyle bir baskı altında mı diye düşünüyoruz. Savcı ve hakimlerin böyle bir baskıya boyun eğmeyeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

YOKSULLAR İÇİN TOPLANAN PARALAR SİYASİ AMAÇLA KULLANILMIŞ

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek Almanya'daki Deniz Feneri eV davasında kararın açıklanmasının ardından, Türkiye ayağının da aydınlatılması için savcıları göreve çağırdı. Açıklanan kararla, Almanya'da yoksullar için toplanan paraların Türkiye'de siyasi amaçlar için kullanıldığının kesinleştiğini ifade eden Özyürek, “AKP'ye yakın yandaş medyanın şirketlerinin kuruluşunda bu paralar kullanılmıştır. İddianame ve mahkeme kararı bunu gösteriyor" dedi. “Artık olayda en ufak bir kuşku yok. Türkiye ayağı çok önemli. Zekeriya Karaman'ın Türkiye'deki olayların baş sorumlusu olduğu mahkeme kararıyla ortaya çıkmıştır. Bunun Başbakana yakınlığı hem hısım olarak yakınlığı çocuklarının bacanak olması. Kanal 7'nin AKP'nin bir yayın organı olarak görev yapmış olması. Orada görev yapmış olan kimselerin şimdi pek çok yerde görev alması da gösteriyor ki AKP'nin iç içe olduğu bir organizasyondur. Türkiye'deki ayağının incelenmesi için hemen Maliye Bakanlığı harekete geçmeli, MASAK araştırmalara başlamalı, Adalet Bakanlığı ve SPK bu konuda araştırmalara başlamalı. SPK daha önce işleme koymadığı raporunu derhal işleme koyarak yargı sürecini başlatmalıdır. Türkiye'de de hukuk devletine bağlı namuslu, dürüst görevini yapacak savcılar ve hakimler vardır."
Kaynak:
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri