Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dağa çıkan kadın teröristten itiraflar

29.10.2010 14:24
Kandil'e çıkan Radikal'den Ertuğrul Mavioğlu, sadece Karayılan ile röportaj yapmadı. Dağa çıkan teröristlerin öykülerini dinledi.

Türkiye'den Kandil'e kaçan teröristler, gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'na konuştu. Kandil'e çıkış öyküsünü anlatan Evindar Ararat, dağa çıktığında hayal kırıklıklarına uğradığını itiraf etti.

Ararat, dağda ne tür zorluklarla karşılaştığını ise şöyle anlattı:

"BANA KOMUTANIM DEMEDİLER"

"PKK’ya kadınların katılımı, 1989 sonrasında arttı. Kadının dağda yaşaması, mücadele etmesi, erkeklerle karşılaştırıldığında daha zor. Fırat Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyordum. 1992’de kararımı verdim ve dağa çıktım. Giderken aileme bir mektup bırakarak gerekçelerimi anlattım. Öğrenciyken tutuklanmıştım.

İki ay cezaevinde kalmıştım. Fark ettiler. Babam benim ileri düzeye gitmemi hiç istemedi. Legal sahalarda mücadele etmemi istiyorlardı. Ailemde yurtseverlik vardı. Ama yine de diploma almamı bekliyorlardı. Diploma almama iki ay vardı ve bu mektubu yazdım. Ben toplumda kalsam, çok sıradan bir memur olacaktım. Şimdi ise çok daha büyük bir güçle çalışmak istiyorum. Dağa çıktıktan sonra iki yıl ailemle ilişki kurmadım.

DAĞDA KADIN OLMAK ZOR!

Dağa çıktıktan sonra hayal kırıklıklarına uğradığım da oldu. Dersim’deydim. Erkek arkadaşlar bize komutanım demekte zorlanıyordu. Biz onlar diyene kadar inat ediyorduk. Biz bir arkadaşı yitirdiğimizde çok acı çekeriz. Üzülürüz, ağlarız ama yıkım olarak ele almayız. "

ACI  DAĞLARA ÇEKİYOR!

Kandil’deki ‘Nurhak’ kod adlı kişi dağa çıkışını şu sözlerle anlatıyor:

26 yaşındayım. Üç yıldır dağdayım. Üniversite öğrencisiydim. Kürt sorunu ya da PKK benim için uzak değildi. Doğuşumuz, PKK ve Türk devleti arasındaki mücadelenin tam ortasındadır. Savaşla birlikte büyüdük. Acılar insanı dağlara çekiyor. Askerlerin zoruyla köyden çıkmak çok zordu.


 
Bu haber toplam 8980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri