Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dağlıca Baskınını Jitem Askere Bildirmiş

25 Haziran 2008 / 12:36
Taraf gazetesi, bugünkü nüshasında 'Dağlıca Baskını' ile ilgili şok bir belgeyi ortaya çıkarttı
Taraf gazetesi, bugünkü nüshasında 'Dağlıca Baskını' ile ilgili şok bir belgeyi ortaya çıkarttı. Son dönemde askerle ilgili pek çok iddia ortaya atarak gündeme gelen Taraf'ın bugünkükü haberine göre, Dağlıca'da yaşananlar, 9 gün öncesinde Jandarma İstihbarat tarafından Genelkurmay'a haber verilmişti.

Taraf'ın ele geçirdiği belgelerde, Dağlıca baskının hangi tepeden yapılacağı, koordinatları, PKK istihbaratçısının kimliği dahil tüm bilgilerin, dokuz gün önce başta Genelkurmay olmak üzere tüm komuta kademelerine bildirildiği ortaya çıktı.

On üç askerin şehit olmasına, sekiz erin de 'ihanet'le yargılanmasına neden olan Dağlıca baskınının yapılacağı bilgisinin, baskından dokuz gün önce 'ivedi' kaydıyla Hakkari Dağ Komando Tugayı'ndan başlayarak Genelkurmay Başkanlığı'na kadar tüm sorumlu ve yetkili birimlere ulaştırıldığı ortaya çıktı.

Tarafın ele geçirdiği belgelere göre 12 Ekim 2007 tarihli, 'ivedi' damgalı Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı istihbarat raporuyla, baskının nereden yapılacağı, zamanlaması ve baskın yapılacak üslerin koordinatları ayrıntılı olarak yer aldı. Söz konusu istihbarat raporu, başta Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Dağlıca Tabur Komutanlığı'nın bağlı olduğu Hakkari Dağ Komando Tugayı'na kadar her komuta kademesine bildirildi.

BASKINI BİLMEYEN KALMAMIŞ

3590-2292-07/İDAM (63939) numarasıyla, saat 18.36'da faks mesajıyla ulaştırılan 'Haber Talimatı' ibareli raporda, Dağlıca Taburu'na yapılacak saldırı, birebir şu ifadelerle haber verildi: 'Hakkari-Yüksekova İkiyaka Bölgesi'nde faaliyet gösteren Zindan sorumluluğundaki T.Ö. (Terörist Örgüt) grubunun işbirlikçileri aracılığıyla, Dağlıca (20-37) 3. Motorize Tabur Komutanlığı'nın faaliyetleri hakkında bilgi almaya çalıştığı, önümüzdeki günlerde Dağlıca Bölgesi'nde bulunan Keri Tepe (19-35) üs bölgesi ile Geper (22-35) olarak adlandırılan bölgede icra edilecek faaliyet esnasında askeri birliklere yönelik eylem yapmayı planladıkları...'

JANDARMA DA RAPORLAŞTIRDI

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı tarafından 12 ekimde gönderilen bu istihbarat raporundan iki gün sonra ise, Jandarma Genel Komutanlığı da bir 'İç İstihbarat Raporu' düzenleyerek, ilgili birimlere gönderdi. 14 ekim tarihli bu raporda da 'Hakkari Yüksekova bölgesinde faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının, Dağlıca'da operasyona çıkan güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmayı planladığı' bilgisi ayrıca kayıtlara geçirildi.

EYLEMCİLERİN İSİMLERİ DE VAR

Baskına ilişkin bütün bu bilgilerin yanı sıra, her iki raporda ayrıca, Şırnak, Siirt, Van bölgelerinde de eylemler beklendiği uyarısı yapılarak, PKK'lıların baskın düzenleyeceği karakollar hatta bu eylemlerde yer alacak örgüt elemanlarının kimliği bile ayrıntılı olarak bildirildi.

Taraf'ın elindeki belgelere göre, Genelkurmay, Kara Kuvvetleri, Jandarma, 2. Ordu ve Hakkari'deki istihbarat başkanlıklarının, baskına ilişkin bütün bilgilerden haberi olmasına rağmen 21 Ekim 2007 tarihinde PKK'lıların gerçekleştirdiği Dağlıca baskınında 13 asker şehit olmuş, sekiz asker de esir alınarak K. Irak'taki PKK kamplarına götürülmüştü. 14 gün sonra Türkiye'ye getirilen sekiz asker ise 'Vatana ihanet suçlamasıyla' askeri cezaevine kondu.

Tabur Komutanı Onur Dirik, er Ramazan Yüce'yi PKK'lılara yardım etmekle suçladı. 2 Şubat 2008'de görülen ilk duruşmada, sekiz er tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha sonra Dirik'e ait ses kaydı YouTube'a düştü. Dirik, baskındaki ihmallerini kabul ederek, Genelkurmay'daki komutanlara ve günlüğünü okuduğu şehit bir üsteğmene ağır küfürler sarf etti. Bunun üzerine Dirik Afyon'da konuşlu İkmal Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü'ne atandı.

Kaynak: Taraf Gazetesi

Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri