Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dalan, örgütün 'fikri ve mali lideri' gösterildi

18.04.2010 19:23
İddianamede; Dalan’ın şok bağlantıları, firarı ve niçin gözaltı kararı alındığı ve Albay Çiçek imzalı İrtica Planı ve Başbakan'ı 6 yıl yasadışı dinleyenler kamuoyuna açıklanacak

BÜNYAMİN DEMİRKAN'ın haberi

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla ilgili sürdürülen soruşturmanın 4. iddianamesinin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından incelenmesi sürüyor. İddianamede şok etkisi yaratacak konuların bulunduğu öğrenildi. Bin 100 sayfa olan iddianamede İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın yanı sıra firari Bedrettin Dalan’la ilgili çok çarpıcı iddiaların yer alacağı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yasadışı dinlenmesiyle ilgili soruların da cevap bulacağı belirtiliyor.

ŞİMDİYE KADAR KONUŞULMAYANLAR

1 numaralı sanığın Bedrettin Dalan olduğu iddianamede Albay Dursun Çiçek, Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, avukat Serdar Öztürk, MİT’çi Özer Yılmaz ve Dalan’ın özel Kalem Müdürü İlhami Ümit Handan sanık olarak yer alıyor. Kulislerde özellikle Bedrettin Dalan’la ilgili iddiaların uzun süre ülke gündeminin ilk sıralarında yer alacağı konuşuluyor. 

KAMUOYUNDA ŞOK ETKİSİ YARATACAK

Bedrettin Dalan’ın niçin gözaltına alınmak istendiği sorusunun cevabı merak ediliyordu. Hakkında bir çok spekülasyon ve iddia ortaya atılan Dalan’la ilgili tüm bilgiler, Ergenekon 4. İddianamesi’nde yer alacak. İddianamede Bedrettin Dalan’a “Ergenekon fikri ve mali lideri” suçlamasının yapıldığı öğrenildi. Ağırlaştırılmış müebbet istenen Dalan’ın tüm bağlantılarının iddianamede yer bulduğu ve kamuoyunda şok etkisi yaratacak bilgilere yer verildiği öğrenildi.

FİRARIN TÜM ÖYKÜSÜ ANLATILIYOR

Dalan’ın hala tam olarak cevap bulamayan yurtdışına çıkış hikayesi ve tüyoyu kimden aldığı sorusu bu iddianamede cevap bulacak. Bedrettin Dalan’a “Seni alacaklar kaç” dediği iddia edilen MİT İstanbul eski Bölge Başkan Yardımcısı Özer Yılmaz ile Bedrettin Dalan’ın Özel Kalem Müdürü İlhami Ümit Handan da Dalan’ın kaçmasına yardımcı olmakla suçlanıyor.

Tüm irtibatları da iddianameye girdi

İddianamenin bir numaralı sanığı ise eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, Ergenekon soruşturmasının 6 Ocak 2009’da yapılan 10. dalga operasyonu sırasında yurt dışına çıkmış ve bir daha geri dönmemişti. Yurt dışında bir futbol kulübünün başkanı ile de görüşen Dalan’ın 5 ayrı ülkeye gittiği tespit edildi. Dalan’ın başkanı olduğu İstek Vakfı’na ait Poyrazköy’deki araziden cephane çıkmış ve Dalan’ın cephaneden haberi olduğu iddia edilmişti. Dalan en son Hollanda’da bir havaalanında görüntülenmişti.

Başbakan’ı dinleyenler iddianamede

İddianamede cevap bulacak bir başka soru ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık 6 yıl boyunca kimler tarafından yasadışı yollarla dinlendiği olacak. İddianamenin sanıkları Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Ufuk Akkaya, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım’da Başbakan Erdoğan’la birlikte Cemil Çiçek, Ali Babacan, Hilmi Güler, Egemen Bağış, Mehmet Ali Talat, Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Remzi Gür, Münci İnci, Cüneyd Zapsu, Alvaro De Soto, John Hanford, Bülent Alirıza, Murat Yetkin, Serdar Denktaş ve Hakan Aygün gibi isimlere ait yasadışı dinleme kayıtları yakalanmıştı. Dinlemelerin Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde İstihbarat Başkanı olan Levent Ersöz, Hasan Atilla ve Uğur tarafından yapıldığı iddia edilmişti. Ancak iddialar kesinlik kazanmadı ve Erdoğan’ı kimin nasıl dinlediği sorusu cevapsız kaldı. Uzun zamandır merak edilen sorunun cevabının Ergenekon soruşturmasının dördüncü iddianamesinde cevap bulacağı öğrenildi.

Albay Çiçek’e  plan emri verildi mi?

Ergenekon 4. İddianamesi’nin 2 numaralı sanığı ise İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın altındaki imzanın sahibi olduğu Adli Tıp Genel Kurulu, TÜBİTAK, Jandarma ve Polis Kriminal tarafından 7 kez kanıtlanan Albay Dursun Çiçek olacak. Çiçek’in belgeyi hazırlama nedeni, belgenin herhangi bir yere sunulup sunulmadığı, belgeden kimlerin haberdar olduğu gibi konular iddianamede yer alacak. İddianamenin 5 numaralı sanığı ofisinde İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın fotokopisi bulunan avukat Serdar Öztürk. Öztürk’le ilgili olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılanan fuhuş şebekesi ile ilgili iddiaların da bulunduğu öğrenildi.

STAR

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri