Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dalan ile Ersöz'ün ilginç diyalogları

09.05.2010 13:28
Islak İmza İddianamesi’nin ek klasörlerinde bir numaralı sanık Dalan ile Levent Ersöz arasındaki ilginç diyalog...

İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın ek klasörlerinde, Ergenekon sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un başkanlığını yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi’ndeki odasında yapılan aramalarda ele geçirilen bir CD dokümanında, Bedrettin Dalan ve Levent Ersöz arasında geçen bir konuşma metni bulundu.

Taraf'tan Fırat Alkaç'ın haberine göre CD içerisinde yer alan metinde, şu an yurtdışında firari olan Yeditepe Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Dalan ile ‘Başkan’ kod isimli Ersöz’ün ilginç konuşma kayıtları yer alıyor.

Ordu sorumluluktan kaçıyor

Ele geçirilen CD kaydında, Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde aralarında geçen bazı olayları anlatan Dalan, konuşmasının devamında “Bugün Turgut Özal zamanında atılan tohumlar bir 3-5 sene, 91/95 döneminde geriledi, yerinde saydı. Ama ona göre tedbir alınmadı. Aynen şu an Turgut Özal’ın çizgisi devam ediyor. Bu çizginin iki tane bileşeni var. Bir bileşeni Kürt’tür. Gayrı milli Türk. İkinci bileşeni şeriattır, İslamdır. Bu referansları durdurmak için çok mücadele ettim. Yalnız kaldım. Sorumluluktan kaçan kurumlardan birisi maalesef sizin kurumunuz” diyor.

Bunun üzerine Dalan’ın sözünü kesen Ersöz “Kesinlikle yalan” yanıtını veriyor. Konuşmanın devamında Dalan, 1984 yılında Anavatan Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildiği dönemde parti genel başkanı olan Turgut Özal hakkında “Ben bu kavgaları yapıp da çok dayak yedikten sonra Allah’a şükür ayaktayım. Turgut Özal öldü. Ben ayaktayım, o öldü” yorumunu yapıyor.

Tedbir alınmalı

1986 yılında Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Recep Paşa adında biriyle Gazi Orduevi’nde yapılan bir toplantıdan bahseden Dalan, üç defa Doğan Güreş’in evine gittiğini, beş defa da genelkurmay başkanına gittiğini belirterek, Levent Ersöz’e “Kaçtılar. Tedbir alınmadı bu ülkede. Kıvrık Paşa ile hâlâ görüşüyorum. Kıvrık Paşa ve Recep Paşa ile Gazi Orduevi’nde 1986’da yemek yedik. Gel bak tedbir alalım. Yoksa Korkut Özal’la beraber böyle bir nokta yakaladık. Teşhis edemediniz. Türkiye Federal Kürt yapıya doğru gidiyor. İslamcı federal Kürt yapıya doğru gidiyor. Teşhis edin bunu” diyor.

Suriyeli komutandan tavsiye

Dalan “laiklik tehlikede” görüşmelerini yabancı generallerle de yapmış. 1987 yılında Şam’ın son genelkurmay başkanı ile konuştuğunu, Suriyeli komutanın kendisine “Bizden geçti, siz kendinize bakın’ dediğini anlatan Dalan “Bunları gelince bizimkilere anlattım” diyor. Bunun üzerine Ersöz bunları Yaşar Paşa’ya (Yaşar Büyükanıt) anlatamadınız mı” diye soruyor.

28 Şubat sürecinde Çevik Bir ile dört saat konuştuğunu da anlatan Dalan, Çevik Bir’in konuşmalarını not aldığını söylüyor: “Bunları bilgi notu haline getirdi. Karargâh’taki generallere dağıttı. Çok gizli rapordu.”

Levent Ersöz’e, TSK’nın bazı konularda hata yaptığını belirten Dalan şöyle devam ediyor, “Silahlı Kuvvetler kendini her batağa atmasın, gücünün kıymetini bilsin. Bedrettin Dalan da katılır ona, Rahmi Koç da katılır, Aydın Doğan da... Bugün Türkiye’nin en büyük bütçesini harcayan kurum Silahlı Kuvvetler, illa ki bir silahla mı yatmamız lazım. Paravan olayını da kullanarak bunu çok rahatlıkla yapar, kendi medyasını da oluşturur.”

İstihbaratçı gibi çalıştım

Çarpıcı konuşmaların geçtiği CD’de Dalan ile Ersöz, Mehmet Ağar hakkında ise şunları söylüyor:

B. Dalan: Bir tarafta Mehmet Ağar, öbür tarafta Baykal var. Baykal tamamen uçuk, zaten Moon tarikatının üyesidir. Ağar tamamen kontrollü, hiçbir şekilde...... haberim olacak ciddi adımlar atmaz.

Levent Ersöz: O da Cumhurbaşkanlığını bekliyor mu?

B. Dalan: Cumhurbaşkanlığını bekleyen çok var.

Levent Ersöz: O bir varsayım, şimdiki Genelkurmay Başkanı’nın böyle bir söylemi yok.

B.Dalan: Hayır. Doğrudan böyle bir teklif doğrudan ona verildi. Bunlar götürüldü onu biliyorum, ben tek kişiydim ama tek başıma istihbarat dairesi gibi çalıştım.

 
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri