Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Damattan Kanadoğlu'na katsayı şoku

26.07.2009 12:08
Kanadoğlu'nun damadı, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ardıç, "müstakbel baba"sının önerisine karşı çıktı.
Meslekî eğitimin önünde yıllardır sorun olan katsayı adaletsizliğinin giderilmesi hem iş hem de eğitim dünyasından büyük destek görüyor.

Kararı olumlu bulan akademisyenler, yasağın kalkmasının meslekî eğitim için umut olduğu konusunda birleşiyor. Öğrencilere üniversite kapılarının artık engelsiz şekilde açılacağını belirten öğretim üyeleri, 'gelişmenin, ülke potansiyelini meslek eğitimine yönlendirmek için iyi bir fırsat olduğu' görüşünde.

Yıllardır uygulanan farklı katsayı sebebiyle sadece öğrencilerin değil, üniversite ve iş dünyasının da zarar gördüğünü vurgulayan üniversite yöneticileri, YÖK'ün düzenlemesiyle nitelikli işgücü yetiştirme adına fırsat yakalandığını dile getiriyor.

"Meslekî eğitim yasakçı zihniyetin kıskacından kurtuldu." diyen Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, meslek liselerinin önündeki katsayı engelinin kalkmasının bu öğrencilerin geleceği için önemli olduğunu söylüyor. Meslekî eğitime başvuruların artacağını belirten Yücel, bu sayede iş dünyasının nitelikli eleman ihtiyacının giderileceğine inanıyor.

Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın kararı "çok yerinde" bulanlardan. "Katsayı uygulaması Türkiye'de meslekî eğitimi öldürmüştü. Bu durum işsiz üniversiteliler kavramının doğmasına hizmet etti." diyor.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu da yasağı bugüne kadar kimsenin açıklayamadığına dikkat çekiyor: "Adaletsizlik belirli bir ölçüde giderildi."

Kararın iptali için Danıştay'ı adres gösteren eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun damadı olan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Necdet Fazıl Ardıç ise katsayı konusunun YÖK'ün yetkisinde olduğunun altını çiziyor.

ÜNİVERSİTE REKTÖRLERİNDEN ORTAK SES

Kanadoğlu'nun damadı, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ardıç: Katsayı tamamen YÖK'ün işi

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun rektör damadı Necdet Fazıl Ardıç, kayınpederinin katsayının iptali için Danıştay'ı adres göstermesine karşın bu konunun tamamen YÖK'ün yetkisinde olduğunu söyledi. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ardıç, şöyle konuştu: "Bu YÖK'ün yetkisinde olan bir karardır. Onun takdirindedir. Mesleki eğitime katkı sağlayıp sağlamayacağına dair elimde veri yok. Bu konuda meslek eğitimi yüksekokulundaki verilere bakarak bir şeyler söylemek lazım." Eski YÖK üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan da farklı katsayı uygulamasının kalkmasını geç kalınmış doğru bir karar olarak nitelendirdi. Siyasi bir karar alındığı yönündeki eleştirileri doğru bulmayan Ayhan, "Ülke ihtiyacı ve gençlerin beklentisini bilimsel yöntem ile ortaya koymuş bir karar." dedi. Son 10 yıldır uygulanan sistemin yanlış ve kanunlardaki açık hükümlere aykırı olduğuna dikkat çeken Prof. Ayhan, hangi okul olursa olsun ortaöğretimi bitiren gençlerin, üniversitede istedikleri alanda okuma imkanına sahip olması gerektiğini kaydetti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazlı Tekin: Katsayı YÖK'ün konusu

YÖK'ün kararını olumlu buluyorum. Bir insanın üniversiteye girme hakkının önüne engel koymamak gerekir. Haksızlığa karşı olmak lazım. Bir öğrencinin nereye gideceği konusu aslında temelde çözülmesi gereken bir konu. Bu mesele ortaöğretim düzeyinde iken ayırt edilmeli.

Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Borat: Sistemin önü açıldı

Katsayı uygulaması Türk sanayisini baltalamak için ortaya atılan bir sistem gibi uygulandı. 12 sene önce iş dünyası bu sistemin vereceği zararı hesaplayamadı. YÖK'ün aldığı bu kararla sistemin önü açıldı. Sanayi ve iş dünyası için hayati öneme sahip bir gelişmedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün: Fırsat eşitliği tanındı

Aynı şartlarda sınava giren öğrenciler, bundan sonra fırsat eşitliğiyle mücadele edecek. İmam hatip liselerinin önünü kesmek için birçok meslek lisesi gencimizin önünü kapattılar. Yeni düzenleme sonrası gençler, üniversiteyi kazanamasalar bile meslek sahibi olarak hayata atılmış olacaklar. Adaletli bir yaklaşım oldu.

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli: Mesleki eğitim kurtuldu

Meslekî eğitim 10 yıldır katsayı problemi yüzünden önemli ölçüde zarar gördü. Öğrenciler meslek liselerinden kaçtı. Öğrenci potansiyelimizin ana kitlesini mesleki eğitime yönlendirmeliyiz.Üniversiteye de gidebilirim diye düşenen öğrenci mesleki eğitime yönelecektir. Mesleki eğitime büyük zarar veren katsayı uygulaması YÖK'ün kararıyla düzelmiş gözüküyor. Umarım bu zararlar en kısa zamanda telafi edilir.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay: Hayırlı bir karar

YÖK'ün kararı büyük bir haksızlığı ortadan kaldırdı.Olumlu ve hayırlı bir karar. Bir insan meslek lisesine, imam hatip lisesine girdi diye üniversitede önünü kesmeye kimsenin hakkı olamaz. Farklı katsayı ile meslek ve imam hatip liselerindeki zeki ve çalışkan öğrencilerin fakültelere girmelerine mani olundu. Dolayısıyla bu öğrenciler için de genel lise öğrencileri gibi, başarılıysa, hak ediyorlarsa sınavdan aldıkları puan ile fakültelere yerleşmek en doğal hakları.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş: Öğrencilerin önü açıldı

Türkiye hukuk devletidir. Meslek liseleri açısından sıkıntılı bir dönemdi. Çok çalışkan öğrencilerin önü kesilmişti. Öğrenciler hangi dalda başarılıysa o alanda eğitim görmeli.

Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Doğu Gözaçan: Çok doğru bir uygulama

Karar çok doğru. Umuyorum bu karar, öğrencileri meslekî eğitime yönlendirir. İş dünyası adına "taş yerine oturdu" diyebilirim. Kalifiye eleman yetişmesinde önemli bir adım.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın: Reformlar sürmeli

Katsayı uygulamasının kaldırılması geç kalınsa da çok yerinde bir karar. Bu uygulama Türkiye'de mesleki eğitimi öldürmüştü. Uygulamanın oluşturduğu sonuçlar, işsiz üniversiteler kavramının doğmasına neden oldu. Meslek liselilerin eğitimle kendilerini geliştirmesinin önü açıldı. Meslek eğitimi reformlarının devamını istiyoruz
Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri